Schronisko dla roślin

Schronisko dla roślin. Wymień lub oddaj swoje rośliny

Dziś (poniedziałek, 23 kwietnia), o godz. 16.00 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach projektu Schronisko dla roślin. Masz ogrodowe rośliny, z którymi nie wiesz co zrobić? Szukasz nowych kwiatów, krzewów lub drzew do swojego ogrodu? Przyjdź na stadion i wymień się z innymi.

Schronisko dla roslin
Drzewa owocowe pięknie kwitną wiosną

Schronisko dla roślin odbędzie się jeszcze przez  dwa poniedziałki. W wybranych miejscach, mieszkańcy Wrocławia będą mogli wymieniać się roślinami. Projekt pozwala przede wszystkim na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczającą nas przyrodę. To również szansa na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Kolejnym plusem tego projektu jest możliwość umacniania więzi społecznych, wspólne spotkania i wymiana cennych doświadczeń oraz wiedzy.

Kiedy i gdzie Schronisko dla roślin?

– 23 kwietnia – Stadion Miejski (pętla tramwajowa przy Stadionie Miejskim) 16.00 – 19.00
– 7 maja – wgłębnik przy ul. Partyzantów i ul. Kosynierów – 16.00 – 19.00

Dziś gośćmi w „Schronisku dla Roślin” będą:

– Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, opowie o projekcie  WROśnij we WROcław i zielonym Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

Małgorzata Bartyna-Zielińska, ogrodnik miejska, opowie o parkach kieszonkowych i projektach edukacyjnych

Ewa Drzazga, Ekopatrol Straży Miejskiej Wrocławia – spalanie odpadów zielonych w ogrodach

Jak prawidłowo przygotować rośliny

Rośliny należy wykopać i umieścić w doniczce, następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu.

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy kto przyjdzie bez rośliny również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

W schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu i doradzi np. w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym czy w cieniu. Dziś jest to Janusz Mazurek, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, doktor nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Od kilku lat prowadzi zajęcia z ochrony winorośli na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *