Światowej sławy eksperci na międzynarodowym kongresie ‘Economy of a Water City’ we Wrocławiu

Pierwszy w Polsce międzynarodowy kongres „Economy of a Water City” odbędzie się we Wrocławiu. 24-25 września 2018 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym spotkają się światowej sławy eksperci, by porozmawiać o możliwościach wykorzystania zasobów wodnych w miastach oraz ich wpływie na jakość życia mieszkańców.

Wśród prelegentów kongresu obecni będą m.in. prof. Jerzy Hausner (Open Eyes Economy Summit), Janina Ochojska (Polska Akcja Humanitarna), Carlos Pińerua (Bank Úwiatowy) czy HĺkanTropp (OECD).

Wrocław nie przypadkiem będzie gospodarzem pierwszego w Polsce międzynarodowego kongresu, który zbada zależności pomiędzy środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim. To miasto, którego istnienie i historia sprzężone są z rzeką. Głównym celem kongresu jest zwrócenie uwagi na fakt, że harmonijny rozwój miast wymaga zrównoważonych działań zmierzających do zazielenia przestrzeni miejskiej i wykorzystania wody jako ważnego elementu środowiska miejskiego.

– Wrocław jest atrakcyjnym miastem w dużej mierze dzięki przepływającej przez niego Odrze. Konsekwentnie, od wielu lat rewitalizujemy nabrzeża wrocławskich rzek, traktując tę przestrzeń, jako miejsce rekreacji mieszkańców i turystów, które ma wpływ na jakość naszego życia. To oczywiste, że woda jest potrzebna do życia, podnosi atrakcyjność miast, przez które przepływa. Nie możemy jednak zapominać, że jest także niebezpiecznym żywiołem, dlatego trzeba nią umiejętnie gospodarować i zarządzać. O tych wszystkich aspektach porozmawiamy już 24-25 września podczas kongresu wodnego, na który serdecznie zapraszam. – mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkańców rzekami, często widoczny w formie oddolnych inicjatyw społecznych. Dzieje się tak nie bez przyczyny – współczesne społeczeństwo coraz częściej odczuwa potrzebę lepszego wykorzystania zasobów naturalnych miast. Ich mądra eksploatacja oraz intensyfikacja działań mająca na celu ochronę środowiska naturalnego, czyli tego co dla nas najcenniejsze, pozwala wejść w nowy etap rozwoju miast.

Na kongresie wystąpią światowej sławy eksperci do spraw wody, a także ekonomiści i przedstawiciele inicjatyw, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców dużych miast. Wśród potwierdzonych gości są reprezentanci m.in. Banku Światowego, Polskiej Akcji Humanitarnej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, szkół wyższych, inicjatyw obywatelskich oraz wielu innych.

Wszyscy uczestnicy będą mieli także niepowtarzalną możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym Wodnym Wieczorze – specjalnym, nocnym zwiedzaniu Hydropolis z atrakcjami. To jedna z niewielu okazji zobaczenia tego miejsca po zmroku.

Kongres jest wydarzeniem otwartym, dlatego każdy zainteresowany może wziąć udział w dyskusji. Zwłaszcza, że dotyczy ona nas wszystkich.

Organizatorami kongresu są Open Eyes Economy Summit oraz Miasto Wrocław.

Wydarzenie wspierają liderzy nauki i biznesu, a wśród nich: MPWiK we Wrocławiu, Wrocławski Park Wodny, VOX, Uniwersytet SWPS oraz Fortum.

 

Wstęp na kongres kosztuje 49 zł, a całość zysków z biletów przeznaczona jest na działalność wrocławskiego oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej.

Szczegółowy program oraz rejestracja na wydarzenie dostępne są tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *