Świdnica ładniejsza dzięki usuwaniu brzydkich reklam

Od wprowadzenia w Świdnicy przez samorząd miejski nowej polityki reklamowej zniknęło stamtąd około 550 oszpecających miasto i często nielegalnych reklam.

Świdnicki magistrat wprowadził tę politykę trzy lata temu. Dzięki niej kolejne miejsca w mieście uwalniane są od szpetnych i często nielegalnych reklam. Np. od wielkich bilbordów na ścianach zabytkowych kamienic czy rzędów brzydkich banerów na ogrodzeniach. Często dotychczasowe, szpecące reklamy czy szyldy nie tyle znikają, co zastępowane są nowymi, dużo bardziej estetycznymi, nie szpecącymi budynku czy otoczenia. Tak, jak na poniższych zdjęciach, przedstawiających kamienicę na ul. Spółdzielczej przed zmianą szyldów i reklam i po niej:

Od początku funkcjonowania w Świdnicy nowej miejskiej polityki reklamowej, której wcielaniem w życie zajmują się pracownicy Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury w urzędzie miasta, zniknęło stamtąd około 550 różnego rodzaju niepożądanych reklam. Pojawiły się natomiast dobrej jakości stylizowane szyldy i inne nośniki reklam.

Po uporządkowaniu szyldów w rynku oraz w zabytkowym centrum przyszedł czas na inne rejony miasta. W ciągu ostatnich kilku tygodniu urzędnikom udało się zlikwidować banery, bilbordy czy też plakaty w takich miejscach jak: ul Mieszka 1 przy przychodni zdrowia oraz placu targowym, Kopernika, Głowackiego, Żeromskiego, Budowlanej, Pułaskiego czy Spółdzielczej.

– Nasze działania, szczególnie prowadzona od miesięcy kampania informacyjna, dają kolejne efekty w postaci oczyszczonej przestrzeni publicznej w mieście. Przedsiębiorcy w Świdnicy są otwarci na nasze postulaty i nawiązują z nami współpracę przy tworzeniu nowych szyldów, witryn sklepowych czy wysięgników. Podpowiadamy im w jaki sposób wykonać dany nośnik reklamowy, aby był on spójny z przyjętymi rozwiązaniami – mówi Małgorzata Osiecka, dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury.

Warto przypomnieć, że od lat funkcjonuje specjalna strona internetowa, na której znajdują się wszelkie informacje odnośnie prowadzonej polityki reklamowej, działań miasta, zasad umieszczania reklam czy aktów prawnych: http://um.swidnica.pl/pages/pl/moje-miasto/polityka-reklamowa.php

Funkcjonuje także galeria dobrych praktyk, gdzie przedstawiono reklamy, które mogą służyć jako przykład estetycznych i zgodnych z wszelkimi regułami prawa rozwiązań.

Jak podkreśla świdnicki urząd miasta, wpływ na estetykę miejskiej przestrzeni mają nie tylko dużych rozmiarów banery czy bilbordy, ale także wszelkiego rodzaju formy artystycznego wyrazu, czyli m.in. murale na elewacjach budynków. W ostatnich latach powstało ich wiele w różnych rejonach Świdnicy. Każdy z nich został wcześniej sprawdzony i uzgodniony z Wydziałem Gospodarki Przestrzennej i Architektury. Ostatnim tego typu dziełem jest projekt świdnickiego artysty Roberta Kukli przy ul. Dworcowej, gdzie podziwiać można okazałych rozmiarów portret Ireny Sendlerowej.

Źródło: PAP/ UM Świdnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *