Trufle są jak narkotyk!

Ile kosztują trufle?

Kilogram białej kosztuje 4 tysiące euro, a czarna 2 tysiące euro. Jeden niewielki grzyb w Polsce może kosztować nawet około 300 -400 zł. Otaczają je prawdziwe legendy na temat smaku, aromatu, sposobów poszukiwania. Wszystko to wpływa na cenę tego przysmaku,a we Włoszech ich zbiory są kontrolowane przez prawo!

Już niedługo zaczyna się sezon na te „owoce ziemi”. Miłośnicy tego smaku będą mogli wreszcie zaspokoić swoje apetyty, a ci , którzy ich smaku nie znają, będą mogli sami się przekonać czy warte są swej ceny.

Trufle to grzyby o charakterystycznym wyglądzie mniej lub bardziej nieregularnych kulistych bulw, występujące w kilku odmianach. Jedną z najrzadszych i co za tym idzie najdroższych, jest trufla biała, o lekko żółtawej skórce i nieregularnym kształcie. Kolejną odmianą trufli jest odmiana czarna, o owocowym zapachu. Trufla czarna gładka jest bardzo trudno dostępna i mało znana, bardzo rzadko pojawia się na stołach. Wśród rodzajów trufli znajdziemy jeszcze truflę letnią, czarną zimową oraz czarną truflę bagnoli.

„Dzieci diabła”

Niektóre źródła mówią o tym, że trufle znane były już ok. 3000 lat temu. Na pewno jadano je już w Cesarstwie Rzymskim, w średniowieczu raczej nie cieszyły się dobrą opinią i łączone były z szatańskimi mocami, nazywano je „dziećmi diabła” zarówno z powodu wyglądu jak i tego że rosną pod ziemią. Dziś diabelskie są raczej ceny;).

Trufle lubią ciepło

Trufle można spotkać na południu Francji a także w środkowej części Włoszech. Ale okazjonalnie można się też na nie natknąć w Afryce, Chinach, Ameryce Południowej czy Japonii. Preferują ciepłe regiony i dobrą ziemię, jako ze wytwarzają podziemne zarodniki. Najczęściej spotyka się je  pod drzewami liściastymi takimi jak dąb, topola czy wierzba. Bardzo ciężko je znaleźć, do ich poszukiwań używa się psów i świń, mają one doskonały węch i mogą je znaleźć bez problemów, są do tego specjalnie szkolone. Rasa psów, która została oficjalnie uznana za tę, która może poszukiwać trufli to lagotto romagnalo. 

.W następnym odcinku o truflach, napiszemy co mają wspólnego trufle i narkotyki oraz o tym czy trufle rosną w Polsce.

A czy znacie jakieś miejsca we Wrocławiu w których można spróbować potraw z truflami?

Foto: Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *