Noc Świętojańska w Leśnicy – wystąpi orkiestra Tsigunz Fanfara Avantura

noc świętojańska leśnica wrocław
fot. Krzysztof Wilma

Tsigunz Fanfara Avantura – orkiestra dęta składająca się z muzyków, którzy m.in. towarzyszyli Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, wystąpi w amfiteatrze leśnickiego Centrum Kultury „Zamek”, w sobotę 24 czerwca, podczas Nocy Świętojańskiej .

Na scenie zobaczymy także innych wykonawców nurtu etno/folk: Dzikie Jabłka, Radykalną Wieś oraz didżejkę Shamanika, łącząca dźwięki klubowe z etniczymi. W programie imprezy znalazły się także warsztaty plecenia wianków, parada świętojańska oraz jarmark. Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Wrocławia – wstęp wolny.

Orkiestra dęta Tsigunz Fanfara Avantura grająca energetyczny balkan-folk w 2011 roku towarzyszyła Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica. Rok później stanęła na podium Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, a w 2013 wystąpiła na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii oraz Sziget Festival na Węgrzech.

 

Noc Świętojańska leśnica wrocław
fot. Krzysztof Wilma

Nie tylko koncerty

Na stanowiskach warsztatowych dziewczęta znajdą rumianki, z których własnoręcznie, pod okiem instruktorów, będą mogły upleść sobie świętojańskie wianki. Jako że jest to najbardziej popularny warsztat Nocy, oblegany do późnych godzin wieczornych, organizatorzy w tym roku przygotowali kilkadziesiąt kilogramów materiału na wianki.

Po zakończeniu warsztatów wszyscy ruszą w paradzie świętojańskiej do brzegu przepływającej przez Leśnicę Bystrzycy, skąd dziewczęta będą rzucać wianki w nurt rzeki.

Lalki-motanki to kolejny z warsztatów, w których będzie można wziąć udział podczas Nocy Świętojańskiej. Poprowadzi je Galina Sażniewa ze Słowiańskiej Pracowni DiDaRa. Lalki-motanki wykonywano kiedyś z określoną intencją: szczęścia, dostatku i miłości- miały szczególną magiczną moc, i tak np. Ziarnuszka zapewniała dostatek, Nierozłączki symbolizowały i cementowały związek dwojga ludzi, Zdrowuszka chroniła przed chorobami.

Przez cały czas trwania Nocy Świętojańskiej, w godz. 15:00 – 23:00 czynny będzie jarmark, na którym swoje produkty oferować będą stoiska m.in. z rękodziełem, biżuterią, miodami, sokami, serami, czy winami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *