Tylko nie skarpetki! Świąteczne marzenia Polaków o prezencie

Maksymalnie 400 zł planujemy wydać na zakup świątecznych prezentów w tym roku. Za idealny prezent uważamy coś praktycznego i trafiającego w gust, ale nie życzymy sobie dostać pod choinkę… skarpetek – wynika z badania SW Research na zlecenie firmy Wyjątkowy Prezent.

Prezenty kupuje zdecydowane większość z nas – jedynie ok. 1,5% deklaruje inaczej. Nadal więcej Polaków wybierze się raczej na zakupy w galerii handlowej (54%) niż w sklepie on-line. Na prezenty najwięcej (30%) wydamy od 200 do 400 zł, a co piąty z nas przeznaczy na ten cel od 100 do 200 zł. Taki sam odsetek planuje zakup w granicach od 400 do 600 złotych. Co dziesiąta osoba planuje prezenty powyżej 600 zł.

Kiedy i gdzie?

Niezmienną popularnością cieszą się galerie handlowe, gdzie zakup prezentów świątecznych deklaruje około 53% respondentów. Rosnący trend zakupów internetowych przekłada się również na prezenty świąteczne, bowiem zakupy on-line deklaruje 49% pytanych. Co trzecia osoba wybiera aukcje internetowe, podobnie jak zakupy w supermarketach.

Jak pokazują badania coraz więcej Polaków chce uniknąć zakupów na ostatnią chwilę, bowiem blisko 50% ankietowanych deklaruje zakupy aż miesiąc wcześniej (47,1%), kolejną dużą grupę osób stanowią ci, którzy prezenty kupią 2 tygodnie wcześniej (47,9%). Jedynie około 5% osób deklaruje zakupy w Wigilię lub dzień przed. Oznacza to, że najczęściej prezenty dla najbliższych chcemy kupić wcześniej, aby nie denerwować się zakupami na ostatnią chwilę.

Warto zauważyć, że zwyczaje zakupowe w kraju zmieniają się. Coraz częściej pragniemy mieć więcej czasu i nie stresować się zakupami na ostatnią chwilę. Stąd duża popularność galerii (w jednym miejscu kupimy prezenty dla wielu osób, niezależnie od ich zainteresowań) i zakupów on-line (zrobimy je, nie wychodząc z domu).Coraz rzadziej kupujemy prezenty w supermarketach, które kojarzą się nam z kolejkami i nerwową atmosferą, z kolei coraz częściej prezenty mamy “odhaczone” już miesiąc wcześniej.

Prezenty idealne i nie bardzo

Niezmiennie najwięcej osób deklaruje, że najlepszym i uniwersalnym prezentem jest gotówka (22%) lub dobra książka bądź kosmetyki (13%), przy założeniu, że trafią one w zainteresowania osoby obdarowanej. Co dziesiąty Polak chciałby zostać obdarowany bonem lub voucherem podarunkowym. Ogromny wzrost w tej kategorii notują kupony do salonów kosmetycznych, bowiem taki prezent chciałoby otrzymać aż 55% pytanych! Dla porównania w zeszłym roku było to “zaledwie” 38% ankietowanych.
41% osób uważa, że idealny prezent to ten, który jest praktyczny, przydatny i funkcjonalny, blisko 38% ankietowanych stawia na prezent trafiający w gusta i zainteresowania osoby obdarowanej, zaś co piąta osoba uważa, że prezent ma budzić emocje i pozwalać na przeżycie czegoś niesamowitego!

Mianem najbardziej niechcianego prezentu rokrocznie, zostawiając konkurencję daleko w tyle, “cieszą się” skarpetki. Niechęć do takiego prezentu deklaruje 12% badanych, drugie miejsce w tej kategorii zajmują akcesoria i ubrania (9%), co ciekawe, aż 39% pytanych osób nie umie wskazać najgorszego prezentu jaki dostali. Najczęściej po prostu go nie pamiętają, gdyż pamięta się raczej prezenty wyjątkowe. Ciekawe odpowiedzi padają również po pytaniu o najdziwniejszy bądź najśmieszniejszy prezent, który dostaliśmy. Tradycyjnym żartem w tej kategorii jest oczywiście rózga, ale ankietowani odpowiadali również, że otrzymali m. in.: breloczek do kluczy, kolejne kubki, za małą klatkę dla chomika czy kosz na śmieci. Jeden z ankietowanych oznajmił, iż otrzymał łyżwy…2 miesiące po otwartym złamaniu nogi. Ciężko powiedzieć czy owe prezenty były nietrafione przypadkiem, czy celowo i miały być formą żartu.

W kategorii prezentów idealnych i tych mniej idealnych nasze oczekiwania również ulegają zmianie. Coraz częściej pragniemy bowiem dostać prezent na jakieś przeżycie, coś co zapadnie nam w pamięć. Co dziesiąty z ankietowanych rozważyłby skok ze spadochronem lub przejażdżkę luksusowym autem. Spory odsetek badanych cieszyłby się również z romantycznej kolacji bądź kursu sushi, co tylko pokazuje, że prezenty w formie przeżyć coraz częściej są pożądane i “wypychają” ze świadomości Polaków prezenty materialne.

Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 29-31 października 2019 przez agencję SW Research. Wyniki opracowano na podstawie odpowiedzi reprezentatywnej próby 1008 Polaków w wieku powyżej 18 lat. Badanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem ankiety internetowej metodą CAWI.

Wyjątkowy Prezent jest pierwszą i największą w Polsce firmą oferującą prezenty w formie przeżyć. Wśród ponad 2500 upominków, przygotowanych z myślą o klientach indywidualnych oraz biznesowych, znajdują się atrakcje, takie jak skok ze spadochronem, egzotyczny masaż, czy jazda Ferrari. Flagowym projektem Wyjątkowego Prezentu jest unikalne, wyostrzające zmysły wydarzenie kulinarne, czyli „Kolacja w Ciemności”, którą doskonale znają też wrocławianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *