Ulica św. Antoniego będzie obchodzić swoje święto już 16 września

antRemont ulicy św. Antoniego dobiega końca. Na jego zakończenie oraz z okazji rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności, w piątek 16 września odbędzie się tam pierwsze w historii Święto Ulicy św. Antoniego i jej mieszkańców. Wydarzenie ma na celu podkreślenie nowego oblicza tego miejsca oraz pokazanie, że uwalniając ją od zaparkowanych samochodów i uspokajając ruch, wpływamy na ożywienie przestrzeni – na czym zyskują piesi, mieszkańcy, turyści oraz restauratorzy.

– Pojawiły się tu dodatkowe miejsca do siedzenia i zieleń, sześciany edukacyjne informujące o historycznej zabudowie ulicy, miniaturowa makieta – również dla niewidomych oraz specjalne rampy ułatwiające poruszanie się osobom na wózkach – wylicza Katarzyna Kusowska, jedna z projektantek. Koniec remontu to doskonały pretekst do świętowania, ale nie jedyny, bo Święto Ulicy św. Antoniego zainauguruje także obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności – cyklicznego wydarzenia promującego przede wszystkim zrównoważony transport, ale także ochronę środowiska czy przeciwdziałanie zmianom klimatu. Tegoroczna edycja ETM odbędzie się pod hasłem „inteligentny transport, silna gospodarka”, co ma zwrócić uwagę Europejczyków na to, że zrównoważona mobilność idzie w parze z sukcesem lokalnej ekonomii.

– Święto ulicy Św. Antoniego świetnie więc wpisze się w ten kontekst, chcemy bowiem pokazać, że uspokojona ulica, z mniejszym udziałem ruchu samochodowego, przyciąga więcej ludzi, którzy chętniej skorzystają z tutejszej oferty gastronomicznej i nie tylko – przekonuje Sandra Domańska z Akcji Miasto, koordynatorka wydarzenia. Święto dedykowane jest nie tylko mieszkańcom ul. św. Antoniego, ale i wszystkim wrocławianom. W ciągu 4 godzin trwania imprezy uczestnicy będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji i spędzić czas na zaadaptowanych tematycznie platformach, wśród nich: kącik dla dzieci (warsztaty plastyczne pt.: „Jak mogę dotrzeć z domu na ul. św. Antoniego?”), strefa disco przy Karavanie, gdzie od 17:00 zagra DJ Raev, warsztat Rowerlover, znakowanie rowerów, strefa jogi oraz kącik hobbystyczny w stylu wolnym – każdy może wziąć ze sobą książkę, gitarę, ulubioną planszówkę, zestaw do szydełkowania i spędzić czas tak, jak lubi najbardziej. Na mieszkańców ul. św. Antoniego czekają dodatkowe atrakcje, upominki oraz promocje w lokalach gastronomicznych. Kino Nowe Horyzonty przygotowało na ten dzień specjalne zniżki dla widzów oraz terenowe gry i zabawy dla dzieci. Święto Ulicy będzie miało również wymiar edukacyjny – przeszkoleni przewodnicy będą oprowadzać po ulicy i opowiadać o jej historii i obecnej przemianie.

Święto organizowane jest przez Stowarzyszenie Akcja Miasto we współpracy z TUMW oraz Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *