Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wyżej oceniany

Jednym ze sposobów porównywania osiągnięć i potencjału uczelni wyższych są rankingi. Ważnych rankingów uczelni jest kilka – najczęściej wymienianym, najbardziej znaczącym pozostaje już od lat Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata nazywany rankingiem szanghajskim.

We właśnie opublikowanym rankingu szanghajskim Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, w dziedzinie food science and technology zajął 186. miejsce na 300 najlepszych uczelni na świecie, a wrocławska weterynaria znalazła się na miejscu 190.

W rankingu, oprócz całościowej oceny uczelni (pierwsze miejsce zajmuje Harvard University, spośród europejskich najwyższą – czwartą pozycję ma Uniwersytet w Cambridge, a polskie – Uniwersytet Warszawski i Jagielloński są w czwartej i piątej setce) od niedawna uwzględniane są też konkretne obszary badawcze. I to wprowadzenie specjalizacji w rankingu bardzo cieszy Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który pojawia się w rankingu szanghajskim w dyscyplinach food science and technology i veterynary science.

Po raz pierwszy Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu został odnotowany w rankingu szanghajskim w ubiegłym roku – wtedy w dziedzinie food science and technology uczelnia zajęła 255. miejsce wśród 300 najwyżej ocenionych uczelni na świecie. O sukcesie zdecydowała m.in. liczba cytowań prac naukowców z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. W tym roku UPWr znalazł się wyżej – wskakując na 186. miejsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu znalazł się na miejscu 188, a SGGW w przedziale 101-150. Po raz pierwszy w rankingu znalazł się też Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – w kategorii nauk weterynaryjnych został odnotowany na 190. miejscu. W tej dziedzinie z polskich uczelni w setce między 201 a 300 są jeszcze Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Pomysł porównania poziomu kadry naukowej i studentów na podstawie nagród zdobywanych w znaczących konkursach naukowych oraz liczby cytowań i publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych zrodził się w Szanghaju na Uniwersytecie Jiao Tong.

Rankingi pozwalają naukowcom zweryfikować własną pozycję w świecie, decydentom dają narzędzie do budowania polityk dotyczących nauki, zwykłym ludziom ułatwiają wybór uczelni dla siebie czy swoich dzieci. Oczywiście rankingi mają swoich krytyków – jak w każdym konkursie wiele zależy od rodzaju kryteriów i sposobu pozyskiwania danych, ale wciąż pozostają opiniotwórczym źródłem informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *