W Świdnicy będzie 99 proc. bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Świdnica dołącza do miast z bardzo hojną, 99-procentową bonifikatą przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego działki we własność.

                                                                              fot.: pixabay.com

Do końca tego roku świdniczanie będą mogli przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność z 99-procentową bonifikatą – tak uchwalili radni jeszcze na grudniowej sesji Rady Miejskiej. Dotyczy to nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi oraz budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi (w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne). W Świdnicy przekształceniem objętych może zostać 561 działek i ponad 1700 osób.

Równie hojną bonifikatę, jak Świdnica, wprowadzają m.in. Łomża i Warszawa. Jednak w wielu innych miastach będą obowiązywać dużo niższe bonifikaty, na poziomie 60 proc. Taki poziom przyjęły m.in. Kraków, Łódź, Białystok, Rzeszów i Lublin.

Fakt przekształcenia prawa użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostanie potwierdzony w drodze zaświadczenia. Zostaną one doręczone dotychczasowym użytkownikom wieczystym drogą pocztową w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, organy zobowiązane są do wydania takich zaświadczeń do 31 grudnia 2019 roku.

W Świdnicy dokument ten przesłany zostanie osobom uprawnionym, a także przekazany do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Świdnicy i Powiatowego Biura Geodezji i Katastru w Świdnicy.

Z tytułu przekształcenia dotychczasowa opłata za użytkowanie wieczyste zmieni się w opłatę przekształceniową (pozostanie ona w tej samej wysokości), będzie obowiązywała przez okres 20 lat. Można ją uiścić jednorazowo i z tego tytułu w Świdnicy zostanie przyznana bonifikata w wysokości 99 proc.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *