Wrocław zwyciężył w konkursie „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu” w kategorii miast powyżej 50 tys. mieszkańców. Ministerstwo Infrastruktury doceniło nasze działania związane z organizacją Europejskiego Tygodnia Mobilności.
Odbiór nagrody/mat.pras.
Doceniono zarówno działania związane z całorocznym rozwojem zrównoważonego transportu, jak i szeroki zakres aktywności w czasie Europejskiego Tygodnia Mobilności.
– Wrocław był najlepszy z uwagi na kompleksowe podejście do tegorocznego tematu kampanii, znakomite wykorzystanie identyfikacji wizualnej, szerokie zaangażowanie partnerów lokalnych, jak również wprowadzenie na rynek wspaniałej aplikacji mobilnej MOBIL Wrocław– mówiła w trakcie wręczania nagród Maria Perkuszewska z Ministerstwa Infrastruktuty.
W ostatnim czasie wymienione zostały wszystkie kasowniki we wszystkich tramwajach i autobusach na automaty biletowe. Uruchomiona została aplikacja mobilna, dzięki której można zaplanować podróż, zdobyć informacje o atrakcjach Wrocławia, ale również można kupić bilet na transport publiczny. Do istniejącej wypożyczalni aut elektrycznych dołączyły wypożyczalnie skuterów elektrycznych i hulajnóg. Wrocławianie coraz częściej świadomie korzystają z innych niż samochód form transportu.
– Jesteśmy ogromnie dumni z tej nagrody. Jest dla nas dowodem na to, że potrafimy efektywnie działać na rzecz zrównoważonego transportu przez cały rok- mówi Błażej Trzcinowicz z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Od 15-go do 22-go września 2018 r. kampanię ETZT w Polsce organizowało 160 miast. Tematem tegorocznej edycji była multimodalność, a hasłem przewodnim „Mix and move” „Przesiadaj się i jedź”.
Europejski Tydzień Mobilności to coroczna, tygodniowa kampania na rzecz zachęcenia mieszkańców do wyboru ekologicznych środków transportu oraz promująca ideę zrównoważonego rozwoju miasta. Podczas tych dni promowaliśmy alternatywne względem auta spalinowego formy transportu. Pokazywaliśmy nowe możliwości coraz bardziej ekologicznego przemieszczania się. Podsumowaliśmy, co działo się w ciągu roku w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dziś, żeby się przemieszczać możemy korzystać z prądu, energii słonecznej, czy gazu. Nie musimy nawet posiadać swojego auta, ponieważ możemy je wypożyczać, tak jak i skutery, rowery czy hulajnogi. Słowa carsharing, carpooling i elektromobilność coraz częściej pojawiają się w naszym słowniku. A to ważne, byśmy w naszych codziennych podróżach, świadomie wybierali bardziej przyjazne środowisku formy mobilności.
Głównym punktem tegorocznej edycji był dzień 22 września – Dzień bez Samochodu. Wśród wielu tematycznych atrakcji odbyła się mobilna gra miejska „W 240 minut dookoła Wrocławia” (do wygrania były m.in. hulajnoga elektryczna, rower składany, czy bezprzewodowe głośniki). Zeroemisyjne pojazdy zaprezentowała Vozilla i Tesla, odbyły się pokazy rowerów towarowych, zorganizowano plac do nauki jazdy na skuterze elektrycznym, spektakl dla dzieci w autobusie miejskim oraz koncert jazzowy w zabytkowym tramwaju. Jak co roku nie zabrakło strefy zieleni. Fragment ulicy Ruskiej został zamknięty dla ruchu samochodowego i ozdobiony roślinną aranżacją przygotowaną przez artystów Monikę Konieczną i Mariusza Sibilę.
W tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Polska zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji światowej, wyprzedzając m.in. takie państwa jak Francja, Niemcy czy Rosja. Był to także kolejny rekordowy rok dla całej kampanii. Swoje aktywności zarejestrowały 2792 miasta na całym świecie.