Wrocławska aplikacja Mobill. Nowe możliwości dla mieszkańców

Zaplanujesz podróż i kupisz bilet w autobusie lub tramwaju, a do tego już nie zapomnisz o imprezach kulturalnych i sportowych – takie możliwości daje aplikacja Mobill, która już działa we Wrocławiu.

Aplikacja wrocławskiej firmy Solid Solutions służy do planowania podróży transportem miejskim i płatności za bilety MPK. Nazywa się Mobill i powstała przy współpracy z Zespołem Smart City Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. W promocję aplikacji zaangażowali się zawodnicy Panthers Wrocław.

– Aplikacja jest przykładem jak w praktyce działa Smart City, ułatwiając mieszkańcom Wrocławia i aglomeracji podróżowanie po mieście – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

– Mobill jest unikalnym rozwiązaniem, które powstało dzięki integracji usług miejskich w ramach rozwoju idei Smart City Wrocław. To nowoczesne narzędzie skierowane do mieszkańca podnosi jakość i komfort życia, ale również pozwala zaoszczędzić czas – mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura Zarządzania Projektami w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Zaplanuj podróż i zapłać za bilet

Pierwszą funkcją nowej aplikacji będzie multimodalny planer podróży „door to door” – „od drzwi do drzwi” oraz możliwość zapłaty za całą podróż od razu. Bez przechodzenia do innych, zewnętrznych aplikacji do płatności, bez zastanawia, jak nazywa się przewoźnik, z którym pojedziemy. Aż w końcu z uwzględnieniem komunikacji miejskiej, pociągów Kolei Dolnośląskich, rowerów miejskich, wypożyczalni aut elektrycznych, po taksówki.

– Te wszystkie ułatwienia mogą spowodować, że komunikacja miejska pozyska nowych klientów, których do tej pory odstraszało planowanie podróży czy logistyka związana z płatnościami. Teraz będzie to łatwiejsze – wylicza Mariusz Gasek, prezes firmy Solid Solutions.

Jak działa Mobil?

Aplikacja zlokalizuje nas po pozycji GPS. Domyślnie będzie proponować podróż komunikacją miejską, ale gdyby miejsce podróży będzie oddalone od przystanków, pokaże też inne warianty dojazdu. System zapamięta również nasze preferencje. Jeśli ostatnio jechaliśmy np. rowerem miejskim, w kolejnej podróży również go zaproponuje. Pasażer w ogóle nie musi znać komunikacji miejskiej. Dostanie pełny plan, z liczbą przesiadek i możliwością zapłaty.

– Płatność za tę podróż załatwimy telefonem w jednym miejscu, cena będzie całościowa. Przy części usług, jak przejazd autobusem albo pociągiem, aplikacja zapłaci za bilet natychmiast, w przypadku np. taksówki, gdzie nie będziemy znać przed podróżą ostatecznej ceny, aplikacja Mobill zablokuje szacowane środki na karcie – wyjaśnia Mariusz Gasek.

Aplikacja automatycznie wykrywa za pomocą beaconów (to małe nadajniki wykorzystujące technologię Bluetooth, których sygnał odbierają aplikacje na smartfonie) w jakiej linii tramwajowej czy autobusowej jesteśmy i od razu sugeruje nam, jaki bilet kupić.

Śledzenie ciekawych wydarzeń w mieście

Aplikacja Mobill umożliwi również planowanie indywidualnego kalendarza imprez kulturalnych i sportowych na terenie miasta. Twórcy mają mnóstwo pomysłów na udoskonalanie i rozszerzanie funkcjonalności aplikacji Mobill. Zapowiadają możliwości płatności za parking, taryfikator best price. Tak by podróżny nawet za jednorazowe przejazdy przez 30 dni nie zapłacił więcej niż za bilet miesięczny. W planach jest również portfel z punktami lojalnościowymi, gdzie za regularne podróże będziemy mogli zdobyć zniżki do zoo, czy aquaparku.

Aplikację można pobrać zarówno dla systemu Android jak i IOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *