Wrocławski Dworzec Autobusowy został dostosowany do osób z niepełnosprawnościami

Obniżone podjazdy, linie dla osób niedowidzących, specjalnie przystosowane autobusy, przeszkolona obsługa oraz wydłużony czas w strefie Kiss and Fly – to najnowsze udogodnienia wprowadzone dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na trasie między Dworcem Autobusowym a Portem Lotniczym.

                                                                                             fot.mat.pras.

– Chcemy budować Wrocław w taki sposób aby był miastem dla wszystkich, bez barier, włączającym osoby niepełnosprawne. Ruch turystyczny we Wrocławiu z roku na rok jest coraz większy, i coraz więcej z tych turystów to osoby z niepełnosprawnościami. Podczas ostatniego spotkania z zarządem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Osób Niewidomych i Słabowidzących mówiliśmy o potrzebie dodatkowego oznaczenia tego miejsca, tak aby osoby które mają różne dysfunkcje mogły czuć się w tym miejscu jeszcze bardziej komfortowo. Od dziś przestrzeń dworca autobusowego jest jeszcze dla tych osób jeszcze bardziej dostępna i przyjazna.- mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na drzwiach wejściowych do dworca oraz przed przejściami dla pieszych pojawiły się taśmy ostrzegawcze, które w znaczny sposób ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym. Wszystkie podjazdy zostały też obniżone z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na każdym stanowisku zamontowane zostały również linie wyznaczające wejście do autobusu. Wszystkie osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc przeszkolonych pracowników, których mogą wezwać za pomocą przycisków zlokalizowanych przy wejściach na dworzec. Dostosowane zostały również windy.

– Cieszę się, że zgodna współpraca POLBUS-PKS, środowisk niepełnosprawnych i Prezydenta Sutryka pozwoliła w szybkim czasie uczynić Dworzec Wrocław miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnością, a dostosowane autobusy lotniskowe jako jeden z pierwszych elementów, które dostrzegają turyści będą dobrą wizytówką Wrocławia. – mówił Krzysztof Balaweider, prezes PKS Polbus.

Ułatwienia pojawiły się również w autobusach, które kursują między Dworcem a wrocławskim Portem Lotniczym. Linię WRO Airport Express obsługiwać będą specjalnie przystosowane autobusy, w których zostały zamontowane windy. Przy ich pomocy, osoby na wózkach bezpiecznie i szybko będą mogły dostać się na pokład.

– Winda pokonuje schody do autobusu w 15 sekund a to bardzo szybko. Zanim człowiek się obejrzy jest już w środku. Jest w nim wiele miejsca. Matki z dzieckiem, które mają wózek również mogą czuć się tu bezpiecznie. Podróż mija bardzo szybko. W autobusie zainstalowane są monitory, które pozwalają śledzić pasażerom listy odlotów i przylotów. – mówiła Agata Roczniak z Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych

Dodatkowo wszystkie osoby z niepełnosprawnością, które przy Porcie Lotniczym zaparkują w strefie Kiss and Fly, mogą parkować 10 minut dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *