Wrocławskie ZOO pyta: Co w trawie piszczy?

ZOO we Wrocławiu rozpoczyna nową kampanię – „Co w trawie piszczy?”. Jej celem jest pokazanie wrocławianom jak chronić lokalną bioróżnorodność.

Działania prowadzone będą głównie na terenie wrocławskiego zoo. Projekt kierowany jest do wszystkich zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  Jego celem jest zainteresowanie społeczeństwa potrzebą ochrony lokalnych gatunków zwierząt i roślin. Szczególną uwagę zwracać będzie na pszczołę i wróbla – ambasadorów projektu.

 

W ramach projektu zaplanowano wiele konkursów. Wśród nich m.in.:

  • Konkurs fotograficzny – „Co w trawie piszczy?” – Realizowany w dwóch kategoriach wiekowych: młodsi (wiek 13 – 15 lat) i starsi (od 16 lat wzwyż), a także w dwóch kategoriach tematycznych: portret bezkręgowca i fotografia lokalnych ekosystemów. Konkurs zakończy w maju 2017 roku.
  • Konkurs medialerski „Odkrywca na medal” – Realizowany będzie od września do października 2017 roku, w dwóch kategoriach wiekowych: 7 – 9 lat i 10 – 12 lat. Prace mają być w formie medalionu o średnicy maksymalnie 10 cm wykonane dowolną techniką.
  • Konkurs BioBlitz „Nalot na przyrodę”  – Akcja polega na oznaczeniu, w określonym czasie, jak największej liczby gatunków na wybranym obszarze. Może to być np. park miejski. Liczy się wszystko: od najmniejszego robaczka do największego drapieżnika. Konkurs rozpocznie się jesienią.

Nowe atrakcje
  • Punkt edukacyjny ze ścieżką sensoryczną – Punkt skierowany będzie szczególnie dla dzieci i młodzieży, a jego wyposażenie umożliwi edukację poprzez zabawę. Na ścieżce sensorycznej zwiedzający będą mogli boso przejść m.in. po mchu, szyszkach, drobnych kamyczkach itp.
  • Łąka kwietna – będą rosły na niej nie tylko kwiaty, ale i zioła. Organizatorzy mają także nadzieję na to, że łąka zwabi owady zapylające oraz ssaki.
  • Warsztaty z budowy budek lęgowych – co najmniej dwie budki lęgowe były dedykowane dwóm rojom trzmieli i zostaną zamontowane na terenie łąki kwietnej. Warsztaty kierowane są w szczególności do dzieci i młodzieży
  • Zamknięte seminarium naukowe –  współorganizowane z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, odbywające się w sali konferencyjnej w Afrykarium. Udział wezmą zaproszeni naukowcy, specjaliści oraz studenci i uczniowi.

Projekt „Co w trawie piszczy?” jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Więcej informacji na temat nowych atrakcji i konkursów: ZOO WROCŁAW

AW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *