Wrzesień w Kinie Nowe Horyzonty: Festiwal Kino Dzieci, karnety na American Film Festival i wiele więcej

Jesień? To za tysiąc lat. Kino Nowe Horyzonty wciąż celebruje lato i zaprasza na szereg wydarzeń specjalnych jeszcze w tym miesiącu. Jeszcze dziś o 16:00 rozpocznie się sprzedaż karnetów na 9. American Film Festival – największy festiwal dedykowany amerykańskiemu kinu spoza mainstreamu.

Mia Wasikowska and Robert Pattinson appear in Damsel by David Zellner and Nathan Zellner, an official selection of the Premieres program at the 2018 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute | photo by Adam Stone. All photos are copyrighted and may be used by press only for the purpose of news or editorial coverage of Sundance Institute programs. Photos must be accompanied by a credit to the photographer and/or 'Courtesy of Sundance Institute.’ Unauthorized use, alteration, reproduction or sale of logos and/or photos is strictly prohibited.

22 września rusza 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci – największe i najpopularniejsze wydarzenie kinowe dla młodych widzów, 24 września zacznie się 7. Avant Art Film – spotkanie awangardowej muzyki i filmu, od 26 września polecamy szóstą odsłonę MIASTOmovie – festiwalu poświęconego urbanistyce i architekturze. We wrześniu zapraszamy także na dedykowany seniorom Festiwal Filmowy Si, Señor! (szczegóły wkrótce), spotkanie z twórcami filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau” czy kolejną odsłonę Films for Food (szczegóły wkrótce).

Najlepsze polskie 30’ – zestaw 3 + spotkanie z twórcami|| 4 września, 19:30

Polskie kino krótkometrażowe jest w świetnej kondycji. Z każdym miesiącem przybywa nagród na najważniejszych festiwalach na całym świecie, a widzowie udowodnili, że chętnie oglądają krótkie produkcje na dużym ekranie. Już dzisiaj zaprezentujemy dwa dokumenty i dwie fabuły od Studia Munka. Wśród nich m.in. szalona opowieść o nietypowym domu wariatów – „Atlas” Macieja Kawalskiego – aktorski popis Tomasza Kota i Mariana Opani.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z Maciejem Kawalskim i Moniką Kotecką (reżyserką „Wolty”). Najlepsze polskie 30’ – zestaw 3 trafi do repertuaru 7 września.

więcej

Dogman”, reż. Matteo Garrone – pokaz przedpremierowy || 8 września, 18:00

Przedpremierowy seans rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes oraz Festiwalu Nowe Horyzonty. Skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowieść o małym, wielkim człowieku — psim fryzjerze, który musi się odgryźć.

więcej

Czarne Bractwo. BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee – pokaz przedpremierowy || 9 września, 19:15

Spike Lee – kultowy reżyser i głos Afroamerykanów w Hollywood – powraca w wielkim stylu. Tym razem przenosi widzów do USA lat 70., gdzie Ron Stallworth (John David Washington) zostaje właśnie pierwszym czarnoskórym detektywem w Departamencie Policji w Colorado Springs. Chcąc uzyskać szacunek kolegów z pracy, podejmuje się zadania na granicy absurdu: oto postanawia zinfiltrować rasistowski Ku Klux Klan. Grand Prix w Cannes!

więcej

Juliusz”, reż. Aleksander Pietrzak – pokaz przedpremierowy + spotkanie z twórcami || 13 września, 20:30

Za niecały tydzień Kino Nowe Horyzonty odwiedzą twórcy komedii „Juliusz”. Scenariusz do filmu przygotowały polskie gwiazdy stand-upu (m.in. Abelard Giza i Kacper Ruciński), a filmie wystąpili m.in. Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek czy Jerzy Skolimowski. Bilety wkrótce w sprzedaży.

więcej o filmie

Art Beats: „Hitler kontra Picasso i reszta”, reż. Claudio Poli || 15 września, 18:00

Tajne skarbce, sekrety i starannie zacierane ślady. „Hitler kontra Picasso i reszta” to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Pasjonująca historia – nie tylko dla miłośników sztuki. Narratorem filmu jest Tony Servillo – jeden z najsłynniejszych włoskich aktorów, znany m.in. z „Wielkiego piękna” Paola Sorrentino.

więcej

Obywatelka Jane. Walka o miasto”, reż. Matt Tyrnauer + dyskusja || 19 września, 18:00

Przedsmak szóstej edycji MIASTOmovie. Film dedykowany jednej z najważniejszych aktywistek i pisarek zajmujących się urbanistyką. Jej przełomowa książka „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i w czas rozwoju ruchów miejskich.

Po seansie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą: Grzegorz Piątek, prezes Fundacji Centrum Architektury, polskiego wydawcy książek Jane Jacobs i Tomasz Stefanicki, oficer pieszy w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Imiela-Sikora ze Stowarzyszenia Akcja Miasto.

więcej

Jesteśmy Żydami z Breslau”, reż. Karin Kaper i Dirk Szuszies + dyskusja || 21 września, 18:30

Film prezentuje losy 14 ocalałych świadków historii – mieszkańców Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec. Jak dziś wspominają swoją młodość i czasy hitlerowskiego terroru? Ich życiowe doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia.

Po seansie zapraszamy na dyskusję z twórcami filmu.

więcej

Dom, w którym mieszka opera”, reż. Susan Froemke || 22 września, 18:00

Filmowy portret niezwykłego budynku-instytucji i jednocześnie wielkich zmian w Nowym Jorku (przez 50 lat!). Wielokrotnie nagradzana Susan Froemke wykorzystuje rzadko prezentowane materiały archiwalne, zdjęcia, wywiady i nagrania wyjątkowych wydarzeń i występów gwiazd na starej i nowej scenie Metropolitan Opera.

Pokaz jest zapowiedzią nowego sezonu transmisji oper ze słynnej The Met w Nowym Jorku.

więcej

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci || 22-30 września

Największe i najpopularniejsze wydarzenie filmowe w Polsce, przeznaczone dla widzów w wieku 4-12 lat. W tym roku szczególnie przyjrzymy się kinematografii Indii – wielobarwna eksplozja atrakcji gwarantowana! W programie festiwalu projekcje kilkudziesięciu filmów z całego świata, ekranizacje literatury dziecięcej i młodzieżowej, do tego spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

więcej

7. Avant Art Film || 24-30 września

Filmowa reprezentacja festiwalu Avant Art. W programie kinowe portrety postaci i zjawisk, które oddychają alternatywą. Wśród nich m.in. „MATANGI / MAYA / M.I.A.” – opowieść o współczesnej ikonie muzyki z politycznym przesłaniem czy „American Valhalla” – unikatowy zapis spotkania dwóch legend: Iggy’ego Popa i Joshui Homme’a z Queens of the Stone Age.

więcej

MIASTOmovie 6: Ulica || 26-30 września

Festiwal filmowy dedykowany urbanistyce i architekturze. W tym roku organizatorzy szczególnie przyjrzą się ulicy: przestrzeni dla komunikacji, handlu, rekreacji, ale też konfliktów czy protestów. W programie pokazy dokumentów, spotkania i rozmowy z gośćmi.

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *