Wszystkie wrocławskie żłobki publiczne z oczyszczaczami powietrza!

Miasto wyposażyło sale wielofunkcyjne oraz sypialnie wszystkich żłobków publicznych w 155 oczyszczaczy powietrza. Dzięki tej inwestycji zapewniony został lepszy mikroklimat pomieszczeń, w których przebywają dzieci. Zostaną wyeliminowane pył, roztocza, kurz i inne alergeny.

                                                                 oczyszczacz powietrza/mat.pras.

Oczyszczacze są wyposażone w nawilżacze powietrza, dzięki którym, nie tylko zimą, ale przez cały rok utrzymywana jest prawidłowa wilgotność powietrza. Taki zabieg jest bardzo ważny dla podopiecznych gminnych żłobków, którzy są alergikami czy astmatykami. Ponadto urządzenia mają jonizatory powietrza. Jonizator produkuje jony ujemne, których zadaniem jest wychwycenie jonów dodatnich, wytwarzanych na wszystkich urządzeniach elektronicznych znajdujących się w pomieszczeniach. Tak przefiltrowanym powietrzem lepiej się oddycha.

Podstawową funkcją oczyszczaczy powietrza jest usunięcie z pomieszczeń alergenów, tj. kurzu, pyłków, drobnoustrojów czy zawiesin PM2,5 i PM10, które szkodzą zdrowiu dzieci.

Z budżetu miasta na zakup urządzeń przeznaczonych zostało blisko 200 tysięcy złotych.

– Program wyposażenia żłobków publicznych w oczyszczacze powietrza to kolejne zadanie, które zrealizowaliśmy by poprawić jakość powietrza. Zdrowie i komfort dzieci są dla nas najważniejsze. Chcemy redukować liczbę zachorowań wśród najmłodszych wrocławian. W żłobkach, w których oczyszczacze zainstalowaliśmy już wcześniej, zaobserwowaliśmy dużą poprawę zdrowia dzieci. – mówił Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych podczas briefingu.

– W szkołach realizujemy program edukacyjny w zakresie polityki antysmogowej, mamy najlepszy w kraju program osłonowy dla osób chcących wymienić stare piece na ekologiczne źródło ciepła, a teraz zakupiliśmy oczyszczacze powietrza do wszystkich żłobków publicznych. Ale to nie koniec. Przed nami kolejne działania na rzecz czystego powietrza w naszym mieście. – dodał na końcu.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób z ekologicznymi źródłami ciepła

Marcin Urban, skarbnik miasta poinformował natomiast o najnowszym projekcie uchwały zakładającym zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób podłączających swoje budynki do ekologicznych źródeł ciepła.

Chcemy by powstawały nowoczesne, ekologiczne źródła energii w mieście. Wychodzimy z propozycją uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości osoby, które podłączą budynek lub jego część do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego lub pompy ciepła. Poniesione z tego tytułu koszty muszą opiewać na co najmniej 15 tysięcy złotych. – mówił Marcin Urban, Skarbnik Miasta Wrocławia.

– Zwolnienie z podatku może objąć nawet do 100% poniesionych kosztów i potrwa do 5 lat.- dodał.

Uchwała zakłada, że wnioski można będzie składać do 31 grudnia 2020 r. Powierzchnie handlowe przekraczające 400 m2 nie podlegają zwolnieniu.

 Chcemy by powstawały nowoczesne, ekologiczne źródła energii w mieście. Wychodzimy z propozycją uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości osoby, które podłączą budynek lub jego część do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego lub pompy ciepła. Poniesione z tego tytułu koszty muszą opiewać na co najmniej 15 tysięcy złotych. – mówił Marcin Urban, Skarbnik Miasta Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *