Zakażeni HIV odpowiadają na pytania

phone-499991_640Od 2 stycznia ruszyła specjalna infolinia dla osób żyjącym z wirusem HIV i ich bliskich. Na pytania odpowiadają osoby, które same zmagają się z chorobą.

Dzwonić można pod numer 800-14-14-23 w poniedziałki i środy od godziny 16:00 do 19:00 oraz w piątki od 16:00 do 20:00. Połączenie jest bezpłatne po pierwszym impulsie.

Telefonującym przekazywane są informacje na temat przebiegu i terapii zakażenia oraz profilaktyki. Wsparcie dostają także dzwoniący w sytuacjach kryzysowych związanych z zakażeniem, rozpoczęciem i kontynuacją leczenia. Głównymi odbiorcami projektu są osoby seropozytywne, jednak informacje, poradę i wsparcie mogą otrzymać także ich krewni lub przyjaciele, którzy chcą dowiedzieć się, jak skutecznie pomóc, gdy dostrzegają wątpliwości osób zakażonych związane z leczeniem albo moment przerwania terapii.

– Przy telefonach dyżurują osoby zakażone, które z jednej strony są merytorycznie przygotowane do udzielania wsparcia, a z drugiej znają problem na własnej skórze – wyjaśnia dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej. – Dla osoby, która zmaga się z zakażeniem, tacy konsultanci są bardziej wiarygodni. Ludzie ci odbyli szkolenia na temat zakażenia HIV i mają duże doświadczenie w udzielaniu telefonicznego wsparcia.

Kontakt z konsultantem nie może zastąpić wizyty u lekarza chorób zakaźnych, ale pozwala wesprzeć pacjenta w chwili zwątpienia.

„Infolinia informacyjno-pomocowa dla osób zakażonych HIV i ich bliskich” to projekt Fundacji Edukacji Społecznej, który służy wsparciu osób żyjących z wirusem w skutecznym leczeniu zakażenia. Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *