ZASZCZEP SIĘ WIEDZĄ. UODPORNIJ SIĘ NA NIESPRAWDZONE INFORMACJE

Z każdym rokiem wzrasta liczba rodziców rezygnujących ze szczepień swoich dzieci. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2014 roku nie zostało zaszczepionych już przeszło 12 tys., czyli aż o ponad 40% więcej, niż w roku poprzednim. Decyzje o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom bardzo często podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji: pojawiających się w Internecie anonimowych wpisów, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii.

Walkę z nierzetelnymi źródłami wiedzy zapowiadają organizatorzy właśnie rozpoczętej ogólnopolskiej akcji informacyjnej „Zaszczep się wiedzą”.
Ich głównym narzędziem jest przyjazna witryna internetowa www.zaszczepsiewiedza.pl – , na której osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?” mogą znaleźć sprawdzone źródła wiedzy na temat szczepionek i szczepień. Są to materiały przygotowane zarówno przez wybitnych ekspertów, jak i rekomendacje instytucji, od lat profesjonalnie zajmujących się chorobami zakaźnymi oraz wakcynologią.

– Temat szczepień jest niezwykle ważny, ponieważ dotyka każdego z nas. Wymaga rzetelności, by stawić czoła licznym mitom, czy stereotypom, często opartym na emocjach. – mówi dr hab. nauk med. Ernest Kuchar, wspierający akcję specjalista w dziedzinie pediatrii i chorób zakaźnych.

Rosnącą w błyskawicznym tempie liczbą osób, które świadomie odmawiają szczepień zaniepokojeni są lekarze, którzy w tej kwestii wypowiadają się jednoznacznie. – Zaniechanie szczepień jest równoznaczne z powrotem chorób zakaźnych, które dziesiątkowały ludzkość jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Pamiętajmy, że choroby zakaźnie to nie tylko ryzyko śmierci, ale także poważnych powikłań – mówi dr n. med. Iwona Paradowska – Stankiewicz, Krajowy konsultant ds. epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Szczepienia ochronne to bezsprzecznie największy sukces medycyny w dziejach ludzkości. Dzięki nim, na terenie Europy, udało się wyeliminować lub zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele ciężkich chorób zakaźnych: odrę, błonnicę, polio czy gruźlicę. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych spowodowało, że zdrowiem i życiem możemy cieszyć się dziś o wiele dłużej. Człowiek urodzony w Europie w roku 1900 mógł liczyć średnio na niecałe 43 lata życia. Jego potomek urodzony w roku 2014 może dożyć ponad 80 lat! – To właśnie dzięki rozwojowi medycyny średnia długość życia uległa znacznemu wydłużeniu – przypomina Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Paweł Sztwiertnia. – Dziś ten dorobek naukowy jest coraz częściej bezpodstawnie kwestionowany, szczególnie w obszarze szczepień ochronnych – dodaje.

Akcja odbywa się pod patronatem merytorycznym: Centrum Zdrowia Dziecka, Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Fundacji Rozwoju Pediatrii, Konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc i Konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *