Zlecenia czy przetargi – gdzie lepiej szukać klientów na fotowoltaikę?

Rynek fotowoltaiczny rozwija się w rekordowym tempie. Wszystko za sprawą rosnących cen energii elektrycznej oraz nadchodzącej rewolucji w rozliczaniu uzysków. Już niebawem wszyscy nowi użytkownicy elektrowni słonecznych będą obligatoryjnie działać na zasadach net-billingu, który według najnowszych obliczeń specjalistów będzie mniej korzystny, niż dotychczasowe uregulowania. W tej sytuacji wiele firm branżowych zastanawia się, jak zdywersyfikować źródła pozyskiwania klientów po 1 kwietnia 2022 roku. W niniejszym artykule skupimy się na dwóch z nich (na przykładzie rynku województwa dolnośląskiego). Przeanalizujemy między innymi zalety i wady, jakie reprezentują zadania z sekcji zlecenia budowlane Wrocław oraz przetargi Wrocław.

Przetargi Wrocław fotowoltaika – specyfika rynku

Aktualne przetargi budowlane to specyficzny rodzaj zadań, które są prowadzone przez podmioty zobligowane do przestrzegania ustawy Pzp. Najczęściej dotyczy to jednostek publicznych: gmin, powiatów, województw, szpitali, zakładów wodociągowych i kanalizacyjnych, szkół i wielu innych. Także przedsiębiorstwa muszą w specyficznych sytuacjach organizować postępowania zgodne z podstawowymi regułami zamówień publicznych. Taka sytuacja występuje chociażby wtedy, gdy na dane zamierzenie infrastrukturalne otrzymano dofinansowanie ze środków krajowych lub unijnych.

Zadania z sekcji przetargi Wrocław charakteryzują się między innymi jawnością i dostępnością. Oznacza to, że każdy wykonawca spełniający postawione w dokumentacji warunki, może starać się o podpisanie umowy. Aktualne przetargi budowlane są publikowane na stronach internetowych zamawiających oraz w platformach zakupowych. Standardowa dokumentacja przetargowa składa się z:

 • Specyfikacji Warunków Zamówienia.
 • Dokumentacji technicznej i zdjęciowej.
 • Ogłoszenia o zamówieniu.
 • Formularza ofertowego.
 • Innych załączników.

Dokładna analiza dokumentów to podstawa sporządzenia optymalnego kosztorysu. Trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół (wymagane gwarancje, atesty, normy techniczne, terminy wykonania), gdyż przedstawiona finalnie umowa nie będzie podlegać negocjacjom. Przetargi (Wrocław fotowoltaika) to branża, w której spotkać można konkurencję w postaci kilku firm. Szansa na uzyskanie zamówienia jest więc większa, niż w innych kanałach marketingu. Trzeba jednak przygotować dodatkowe narzędzia:

 • Środki finansowe (wadium, zabezpieczenie należytego wykonania umowy).
 • Podpis kwalifikowany.
 • Ubezpieczenie OC.
 • Różnorodne komponenty do zaoferowania.

Z tego też powodu aktualne przetargi budowlane w branży fotowoltaicznej są dedykowane przede wszystkim dla firm o ustabilizowanej pozycji na rynku.

Zlecenia budowlane Wrocław – prostsza alternatywa

Początkujące firmy dużo chętniej sięgają po zlecenia budowlane. Wrocław to jedno z tych miejsc, gdzie liczba potencjalnych wykonawców jest bardzo duża. Działanie wyłącznie w oparciu o polecenia i znajomych zazwyczaj nie jest wystarczającą, długoterminową strategią rozwoju. Z tego powodu popularne jest wyszukiwanie klientów na serwisach ogłoszeniowych, giełdach zleceń czy stronach internetowych firm. To rozwiązanie ma szereg korzyści:

 • Ogłoszenia na zadania z sekcji zlecenia budowlane Wrocław są bardzo liczne.
 • Dostęp do nich jest bezpłatny.
 • Nie wymagają przestrzegania skomplikowanych regulacji.
 • Proces przygotowania oferty jest stosunkowo prosty.
 • Wykonawca działa na własnych komponentach i umowach.

Zlecenia budowlane Wrocław czy przetargi budowlane Wrocław?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przetargi budowlane są sformalizowane i uczestnictwo na tym rynku wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Proces przygotowania oferty jest dłuższy i niejednokrotnie wymaga zaangażowania finansowego. Samo podpisanie umowy jest rozciągnięte w czasie (niejednokrotnie sięga nawet kilku miesięcy). Wykonawca musi także działać na materiałach o wymaganych parametrach (np. moduły fotowoltaiczne o wydłużonej gwarancji, falowniki z opcją AFCI). Także same prace budowlane są weryfikowane przez inspektorów nadzoru i z tego powodu muszą być wykonane z dbałością o każdy szczegół. Z drugiej strony zadania z sekcji przetargi budowlane Wrocław dają szansę na uzyskanie ponadprzeciętnych zysków. To zazwyczaj znaczące zlecenia (niejednokrotnie na około 500 kWp lub nawet więcej), w których konkurencja jest mocno ograniczona. Jeden pozyskany kontrakt pozwoli niewielkiej formie na zapewnienie pracy na cały rok.

Zlecenia budowlane to z kolei brak tak rygorystycznych uregulowań. Każdy wykonawca, niezależnie od jego doświadczenia i zasobów może przystąpić do negocjacji z zamawiającym. To zazwyczaj właśnie nasza firma proponuje swoje komponenty i wzór umowy. Zadania z sekcji zlecenia budowlane Wrocław są alternatywą do podejścia handlowego, z tym że cały proces poszukiwania i dogrywania projektu przenosi się do sieci. Proponowane na rynku projekty są zazwyczaj mniejsze (fotowoltaika na domach lub firmach), przez co konkurencja jest dużo większa, a samo pozyskiwanie umowy nie zapewnia płynności na dłuższy czas.

Aktualne przetargi budowlane – podsumowanie

W obliczu nadchodzących zmian na rynku fotowoltaiki każda szansa na znalezienie dodatkowych klientów jest na wagę złota. Jeśli działamy w skali lokalnej i interesuje nas kilka zleceń w miesiącu, dobrym pomysłem jest regularne przeglądanie zleceń. Gdy nasza firma działa na większa skalę, mamy rozbudowane działy administracyjne i kilkunastu monterów, niezbędne jest zapewnienie płynności na większą skalę. W tej sytuacji dobrze wejść na rynek zamówień publicznych, gdzie każdego tygodnia pojawia się kilka zagregowanych projektów. Niezależnie, na którą z tych opcji się zdecydujemy, warto zapewnić sobie dostęp do bazy zleceń i przetargów. Serwis https://www.oferent.com.pl oferuje bezpłatny okres próbny. W ramach usługi każdego dnia przesyłane są dziesiątki nowych zleceń oraz aktualne przetargi budowlane. Dodatkowo uzyskujemy wgląd w wyniki zamówień, co jest kluczowe na rynku konkurencyjnym. Z bazą oferent.com.pl nie umknie nam żadna szansa na nową umowę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *