Złote czasy lamp naftowych

Lampy naftowe to ważna część polskiej historii. Pierwsza taka lampa powstała w 1853 roku we Lwowie, wynaleziona przez Ignacego Łukasiewicza przy współpracy blacharza Adama Bratkowskiego.

31 lipca tamtego roku w szpitalu lwowskim przeprowadzono w jej świetle operację chirurgiczną. Mrok ciemnej sali operacyjnej rozświetliła jasność porównywalna do ponad 15 świec. Odtąd lampa, modernizowana i ulepszana, zaczęła się pojawiać w coraz większych ilościach i różnorodności egzemplarzy w domach w całej Europie.

Złote czasy lamp naftowych, dokumentacja wystawy.

Najefektowniejsze z lamp, także te eksponowane na wystawie powstawały od drugiej połowy XIX wieku. Obrazują one cenne zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego. Wśród nich znajdują się lampy stołowe, kolumnowe, kominkowe, przyścienne i wiszące. Złocone, zdobione emalią z malowanymi, wielobarwnymi kunsztownie rytowanymi i szlifowanymi kloszami. Wśród prezentowanych na ekspozycji dzieł znajdują się przykłady znanych ówcześnie producentów europejskich m.in. lipskiej i berlińskiej firmy Wild & Wessel, Hugo Schneidera z Lipska czy Rudolfa Ditmara z Wiednia. Kolekcja odzwierciedla okres świetności lamp naftowych, którym był przełom XIX na XX w. Na wystawie prezentowanych jest ok. 150 lamp naftowych i jest to jedna z największych tego rodzaju kolekcji w Polsce.

Otwarcie wystawy ZŁOTE CZASY LAMP NAFTOWYCH odbędzie się w piątek 4 października 2019 roku w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

Wystawa czynna do końca 2025 roku

Wystawa płatna 15 PLN/10 PLN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *