ZOO – urodził się jedenasty „afrykański Bambi”

W naszym ogrodzie zoologicznym 28 sierpnia urodził się dikdik. To potomek Lenonki i Federica. Wszyscy szukają imienia dla niego.

Dikdiki to jedne z najmniejszych antylop na świecie – samiec, czyli byk, waży zaledwie do 4 kg! Są niepozorne, ale skradły serca odwiedzających wrocławskie Afrykarium. Podobno dikdiki bardzo przypominają jelonka Bambiego.
Wprowadziły się do nowego, wrocławskiego domu jesienią 2014 r. Na początku trudno było je zobaczyć – płochliwe, nieśmiałe chętniej spędzały czas w ukryciu. Dzisiaj można je podziwiać na wybiegu Afryki Wschodniej, gdzie ich sąsiadami są: hipopotamy nilowe, mrównik, mangusty, wiewiórki przylądkowe, czaple złotawe, ibisy, czy warugi i warzęchy.
Samcem alfa i ojcem wszystkich jedenastu maluchów jest Federico, a matkami głownie Lenonka i Zula. Dotychczas na świat przyszły m.in. Blondie, Elvis, Eminem, Lenon, Limahl, Loreen, Nirvana, Norman, Norbi, Nowinka i Tina. Czyż od tych imion nie kręci się w głowie? Na pomysł nadawania imion kojarzących się z gwiazdami estrady wpadli opiekunowie tych zwierząt. Okazało się bowiem, że choć są dość powszechne w środowisku naturalnym, to w ogrodach zoologicznych już nie. Początki hodowli wymagały więc zebrania informacji i stałej obserwacji. W ich wyniku opiekunowie doszli do wniosku, że te antylopy to po prostu gwiazdy – niby płochliwe, niby nieśmiałe, ale jak trzeba zapozować – lewy profil prawy czy en face, to proszę bardzo! Narodziła się więc nowa tradycja we wrocławskim zoo i gdy przychodzi na świat dikdik, opiekunowie obserwują malucha i porównują do gwiazd estrady, czy to pod względem wyglądu czy charakteru.
Najprawdopodobniej jest to samica, więc w zoo ruszyła karuzela z imionami. Słychać m.in. Lauryn, choć podobno mała samiczka jest za poważna jak na front women Fugees i lepiej by pasowało Lopez od J Lo, bo już wie jak dobrze się prezentować. Jednak opiekunowie pozostają otwarci i proszą by im pomóc w wyborze imienia.

Dorosłe dikdiki
  • Imię powinno kojarzyć się z estradą, więc może to być zespół lub wokalista/ka. Nie jest ważne jakiego pochodzenia, byle imię pasowało no naszej małej antylopy, no i żeby zaczynało się na „L”, po matce – wymienia Dominik Szoka, opiekun dikdików z wrocławskiego zoo.
    Na propozycje pracownicy zoo czekają na profilu Facebook, gdzie można zobaczyć zdjęcia najmłodszego dikdika lub Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *