Jeśli pod oczami Twojego psa pojawiły się charakterystyczne ciemne, wilgotne plamy, to prawdopodobnie proces wydzielania łez u pupila został w jakimś stopniu zaburzony. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoznanie problemu oraz znalezienie jego przyczyny. Ciemne plamy pod oczami czworonoga mogą bowiem wskazywać o co najmniej kilku nieprawidłowościach.
Wilgotne, brunatne zacieki na sierści pod narządami wzroku pojawiają się stosunkowo często. Zwykle pojawiają się u osobników młodych, choć nie można tego traktować jako regułę. Specyficzne przebarwienia występują również u psów dorosłych, które wcześniej nie miały żadnych problemów z oczami. Z oczywistych względów plamy najłatwiej zauważalne są u czworonogów z jasną sierścią. Trudniej dostrzec tego rodzaju zmiany u zwierząt ciemniejszej maści, dlatego w ich przypadku szczególnie ważne jest, by systematycznie dokonywać przeglądów okolic oczu. Szybko zdiagnozowany problem zaoszczędzi psu stresu oraz możliwego dyskomfortu.
Co oznaczają ciemne plamy pod oczami psa?
Ciemne przebarwienia pod oczami są wynikiem ciągłego łzawienia i nadmiernego wylewania się łez poza oko. Taki stan wywołują różne czynniki, w tym:
- zapalenie worka łzowego – wynikającego najczęściej z obecności w oku ciała obcego (np. kłosa trawy) i doprowadzający do stanu zapalnego spojówki,
- wrodzone wady i zrośnięcia, które zaburzają prawidłowy przebieg produkcji łez oraz ich odprowadzania,
- zespół plam łzowych – schorzenie polegające na ciągłym wylewaniu się łez poprzez niedrożność dróg łzowych oraz wady powiek czy czynniki alergiczne. Plamy na pyszczku psa, pojawiają się najczęściej ze względu na barwnik w filmie łzowym. Niedrożność mogą wywołać uszkodzenia mechaniczne, fałdy spojówki zamykające wejście do punktów łzowych, nieprawidłowy wzrost włosów w kierunku oka, skręcenie drożnych kanalików łzowych, nieprawidłowe zamykanie powiek, zapalenie spojówek, niedrożność kanalików nosowo-łzowych, obrzęk spojówki wtórny do alergicznego zapalenia spojówek.
Co zrobić, gdy zauważy się ciemne plamy pod oczami psa?
W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć oczy psa, o ile oczywiście zwierzę pozwoli na taki zabieg i nie będzie reagować na niego agresywnie. Warto delikatnie sprawdzić, czy w narządzie wzroku pupila nie znalazło się ciało obce bądź drobne zanieczyszczenie. Jeśli zauważy się coś niepokojącego, można delikatnie wyczyścić oczy za pomocą letniej wody (ewentualnie soli fizjologicznej) i czystego gazika. Nie zaleca się używać waty, gdyż łatwo się rozwarstwia i istnieje ryzyko, że jej fragmenty zostaną w oku. Należy pamiętać, by takie czynności higieniczne przeprowadzać w kierunku od bocznego (skroniowego) kąta do dolnego punktu łzowego. W podobny sposób można usunąć przebarwienia pod oczami.
Jeżeli jednak po jakimś czasie pojawią się one podobne, oznacza to, że problem jest bardziej złożony i wymaga konsultacji z weterynarzem (najlepiej okulistą zwierzęcym). Warto więc od razu umówić się na wizytę i możliwie najszybciej znaleźć przyczynę nadmiernego łzawienia. Trzeba pamiętać, że notorycznie mokra pod oczami sierść stanowi doskonałe siedlisko dla grzybów i bakterii.
Plamy pod oczami psa – jak wygląda leczenie?
Podstawą do wdrożenia danej metody leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy. Aby było to możliwe, lekarz weterynarii musi przeprowadzić szereg badań. O tym, w jaki sposób problem z plamami pod oczami psa zostanie rozwiązany, decydują wyniki tych działań diagnostycznych. Jeśli za wylewanie się łez odpowiada zapalenie spojówki, zwykle kończy się na odpowiednich środków farmakologicznych (przeciwzapalnych oraz nawilżających). Zdarza się jednak, że przebarwienia są efektem nieprawidłowości anatomicznych i niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Nierzadko także plamy na pyszczku pod oczami wynikają z reakcji alergicznych organizmu. Wówczas weterynarz zleca przeprowadzenie odpowiednich testów, mających wskazać, co uczula psa. Zwykle kończy się to wdrożeniem odpowiedniej dla osobnika diety.
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław – Okulista dla psa