Co warto wiedzieć na temat wyboru ubezpieczenia samochodu?

Zakup samochodu to bez wątpienia ważne wydarzenie. Z jednej strony, własne cztery kółka zapewniają nam swobodę w przemieszczaniu się, z drugiej jednak oznaczają spory wydatek, jak również koszty utrzymania. W poniższym tekście skupimy się na kwestii ubezpieczenia samochodu. Podpowiemy, jakie są rodzaje ubezpieczeń i czym się kierować podczas ich wyboru. Zaczynajmy.

Ubezpieczenie samochodu jest najpopularniejszą kategorią ubezpieczeń w Polsce

Posiadanie, chociażby jednej polisy dla samochodu jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także sposobem na zabezpieczenie się przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z ewentualnymi uszkodzeniami pojazdu lub szkodami wyrządzonymi innym osobom. Według danych CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na koniec 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było niemal 20 mln aut, z których niemal 100% było ubezpieczonych obowiązkową polisą OC. Kolejne 8 mln aut miało tzw. polisy dodatkowe. Pora wyjaśnić różnice pomiędzy nimi.

Ubezpieczenie samochodu dzieli się na obowiązkowe i dobrowolne

Podstawowym rodzajem ubezpieczenia samochodu jest obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna). Jest to polisa, która chroni nas przed roszczeniami osób trzecich, które ucierpiały w wyniku naszej jazdy. Ubezpieczenie OC pokrywa koszty napraw uszkodzonego mienia, leczenia lub rehabilitacji poszkodowanych. Ubezpieczenie OC jest wymagane przez prawo i każdy właściciel samochodu musi je posiadać. W przeciwnym razie grozi mu surowa kara grzywny.
Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują następujące kary za brak ważnej polisy OC:
– do 3 dni braku ciągłości polisy – 1400 zł,
– od 4 do 14 dni – 3490 zł,
– powyżej 14 dni – 6980 zł.

Widać zatem, iż warto pilnować terminu wygaśnięcia ubezpieczenia i nie zwlekać z jego przedłużeniem do ostatniej chwili.

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC istnieją także dobrowolne ubezpieczenia samochodu, które mają na celu zwiększyć nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Do najpopularniejszych z nich należą:

– ubezpieczenie AC (autocasco) – jest to polisa, która pokrywa koszty naprawy naszego pojazdu w razie jego uszkodzenia lub zniszczenia. Polisa AC obejmuje szkody spowodowane przez kolizję, pożar, kradzież, zalanie, gradobicie, akty wandalizmu i inne zdarzenia losowe. Możemy je wykupić u dowolnego ubezpieczyciela.
– ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – jest to polisa, która zapewnia nam ochronę w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ubezpieczenie NNW wypłaca nam jednorazowe odszkodowanie lub rentę, które mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, utraconych dochodów lub pogorszenia jakości życia.
– ubezpieczenie assistance – jest to polisa, która zapewnia nam pomoc drogową w razie awarii lub uszkodzenia naszego pojazdu. W ramach assistance możemy liczyć na takie usługi jak: holowanie, naprawa na miejscu, dowóz paliwa, wymiana opony, transport do warsztatu, zakwaterowanie o ile awaria nie jest do usunięcia na miejscu, pojazd zastępczy, którym będziemy mogli kontynuować swoją podróż.
– ubezpieczenie autoszyby – to polisa, która pokrywa koszty naprawy lub wymiany szyb w naszym pojeździe w razie ich pęknięcia, lub stłuczenia. Ubezpieczenie obejmuje szkody spowodowane przez kamienie, grad, gałęzie i inne przedmioty.

Czy warto posiadać wszystkie polisy?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od naszych potrzeb i preferencji. Chcąc mieć pełną ochronę swojego samochodu niemalże na każdą okoliczność, warto korzystać z tzw. pakietów ubezpieczeń, które łączą w sobie 2-3 rodzaje polis. Kiedy warto pomyśleć o takim kompleksowym ubezpieczeniu?
– gdy mamy nowy, a zatem względnie drogi samochód,
– gdy podróżujemy dużo, np. w celach służbowych i każda awaria oznacza dla nas potencjalną utratę przychodów,
– mając małe dzieci. Każda usterka w trasie z maluchami w fotelikach oznacza o wiele więcej stresu niż normalnie,
– gdy parkujemy nasze auto na chodniku, a nie na parkingu czy w garażu. Wówczas w naturalny sposób jest ono bardziej narażone na wszelkie nawet mikro uszkodzenia, których naprawa może być dużo bardziej kosztowna niż wykupienie polisy.

Jeśli natomiast należysz do kierowców, którzy jeżdżą mało a samochód trzymają w garażu, ubezpieczenie OC może być w pełni wystarczające.

Dlaczego kupowanie w pakietach wypada korzystniej cenowo?

Kupując ubezpieczenia samochodowe w pakietach, możemy liczyć na niższe ceny niż przy zakupie osobnych polis. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczyciele oferują rabaty i promocje dla klientów, którzy decydują się na więcej niż jedno ubezpieczenie samochodu. Ponadto kupując w pakietach, oszczędzamy czas i ułatwiamy sobie tzw. sprawy administracyjne, ponieważ mamy do czynienia z jednym ubezpieczycielem np. TUZ Ubezpieczenia i jedną umową, a nie kilkoma

Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia?

Konkurencja wśród towarzystw ubezpieczeniowych jest olbrzymia. Chcąc znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia dla swoich czterech kółek, warto porównać ceny i warunki różnych ubezpieczycieli. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

– korzystając z internetowych porównywarek ubezpieczeń, które po wpisaniu podstawowych danych o sobie i naszym samochodzie przedstawią zawsze aktualny ranking dostępnych ofert,
– odwiedzając strony internetowe poszczególnych ubezpieczycieli i pytając o indywidualną wycenę,
– korzystając z usług agenta lub doradcy ubezpieczeniowego, który pomoże wybrać najlepszy produkt,
– jedną ze strategii na atrakcyjną cenę polisy może być np. kontynuowanie ubezpieczenia w ramach jednego ubezpieczyciela np. TUZ Ubezpieczenia. Stali klienci bardzo często mogą liczyć na spore rabaty.

Podsumowanie

Jak widać wybór ubezpieczenia dla naszych czterech kółek wcale nie musi być bardzo skomplikowany. Jeśli znamy różnice pomiędzy poszczególnymi polisami i wiemy gdzie szukać ofert, zakup polisy nie zajmie nam więcej niż 30-60 minut. Przy czym podkreślmy. Nie warto za wszelką cenę kierować się najniższą ceną. Bywa, iż najtańsze polisy mają dość okrojoną wersję ochrony i w razie kolizji pojawią się kłopoty, na które nie będziemy przygotowani. Na koniec, nie pozostaje nam nic innego jak życzyć spokojnej i bezpiecznej jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *