Modernizacja kotłowni – czyli jak usprawnić system grzewczy?

Koszty ogrzewania mieszkań oraz dostarczania do nich ciepłej wody są bardzo wysokie i stale rosną. Dlatego też, jako Wspólnota Mieszkaniowa Głuszyna w Poznaniu, zdecydowaliśmy się na modernizację kotłowni by usprawnić system grzewczy.

Od lat borykaliśmy się z wysokimi kosztami centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Dostarczane one były, tak jak w przypadku większości osiedli, z lokalnej kotłowni. W efekcie nasza Wspólnota, licząca około 200 osób mieszkających na 4500 m2, za sam tylko przesył ciepła płaciła 120 tysięcy złotych rocznie. Koszt ogrzewania 1m2 do 2003 roku wynosił 3 zł, a za 1m3 ciepłej wody płaciliśmy 23 zł. Oczywistym było dla nas, że musimy zmodernizować kotłownię.

Spośród wielu ofert wybraliśmy firmę Hoval, której produkty są najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Zakupiliśmy dwa gazowe kondensacyjne kotły UltraGas® o mocach 150 oraz 200 kW. Instalację uzupełniają dwa podgrzewacze wody CombiVal ER o pojemności 500 litrów każdy.

Jakie korzyści przyniosła modernizacja kotłowni?

Nowe, gazowe ogrzewanie, szybko zaczęło przynosić wymierne korzyści – koszty ogrzewania zmniejszyły się ponad trzykrotnie (do 90 groszy za m2), a ciepłej wody ponad dwukrotnie (do 11 zł za m3). Tak duże oszczędności wynikają między innymi z nowoczesnej technologii w zakupionych przez nas urządzeniach. Kotły UltraGas® posiadają system spalania Ultraclean® oraz modulowany palnik promiennikowy, który idealnie dostosowuje częstotliwość przełączeń, pozwalając na maksymalne oszczędne i niskoemisyjne spalanie. Dodatkowo wyposażone są w wymienniki aluFer®, umożliwiające odzysk energii ze spalin na poziomie 20 %. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko zmniejszają się koszty użytkowania całej instalacji, ale również redukowany jest ich wpływ na środowisko naturalne, co również było dla nas istotne.

Zdjęcie 1 Gazowy kocioł kondensacyjny UltraGas Obecnie z kotłów kondensacyjnych firmy Hoval korzystamy już od 13 lat, uważamy, że była to świetna inwestycja. Koszty w sezonie grzewczym wynoszą 2,08 zł/m2 ogrzewanej powierzchni oraz 17,33 zł/m3 ciepłej wody. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z faktu, iż przez cały okres użytkowania kotły ani razu nas nie zawiodły.

Zadowolenie oraz wydajność i trwałość kotłów kondensacyjnych, a także realne korzyści finansowe, skłoniły nas do podjęcia decyzji o rozbudowaniu instalacji grzewczej. Zakupiliśmy 48 sztuk kolektorów słonecznych UltraSol H, 3 podgrzewacze wody CombiVal ER1000 (o pojemności 1000 litrów) oraz dwa zbiorniki buforowe EnerVal1000 (każdy o pojemności 1000 litrów). Inwestycja taka wydała nam się szczególnie korzystna ze względu na to, że jedynie 20 % kosztów pokryliśmy ze środków własnych. Pozostałą część sfinansowaliśmy dzięki premii ekologicznej oraz kredytowi uzyskanemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

5T5V9305.tif

Przez cały okres użytkowania przekonaliśmy się, że firma Hoval oferuje produkty wysokiej klasy. Podczas inwestycji jej pracownicy byli z nami w kontakcie na każdym etapie Inwestycji. Dokładnie omówili rozwiązania, które przynoszą wymierne korzyści, nie tylko finansowe, ale także ekologiczne. Wszystkie te zapewnienia znalazły pokrycie w rzeczywistości – koszty centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej udało nam się mocno zredukować, a ponadto możemy być pewni, że nie zanieczyszczamy przy tym naszego najbliższego otoczenia.

Wspólnota Mieszkaniowa Głuszyna Hoval Sp. z o.o. ul. Krzemowa 1, Złotniki 62-002 Suchy Las Polska Tel.: 61 659 38 10 Fax.: 61 659 38 19 E-Mail: info@hoval.pl Internet: www.hoval.pl

1 thought on “Modernizacja kotłowni – czyli jak usprawnić system grzewczy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *