Nie dajmy się nabrać! Zwracajmy uwagę na to komu ofiarujemy pieniądze

Dzielnicowi ze Złotoryi interweniowali pod jednym ze sklepów, gdzie młoda kobieta powołując się na trudną sytuację rodzinną i problemy zdrowotne mamy prosiła mieszkańców o pieniądze. 19-latka okazała się być oszustką, a historia rodziny zmyślona. Funkcjonariusze apelują o czujność w kontaktach z osobami prowadzącymi zbiórki pieniędzy. W okresie przedświątecznym może dojść do wzrostu aktywności oszustów wykorzystujących ludzką wrażliwość i dobre serce.

                                                                                   fot.: pixabay.com

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi podczas patrolu miasta zauważyli przy jednym ze sklepów młodą kobietę, która była ubrana nieodpowiednio do warunków pogodowych. Mając na uwadze działania w ramach akcji pn. Zima 2018/2019, która ma na celu niesienie pomocy m.in. osobom bezdomnym, samotnym ale i także tym, które ze względu na warunki atmosferyczne i trudną sytuację mogą jej potrzebować, funkcjonariusze podjęli interwencję wobec kobiety. Okazało się, że jest to 19-letnia mieszkanka sąsiedniego powiatu, która prosiła przechodniów o pieniądze. Kobieta powoływała się na trudną sytuację rodzinną, problemy finansowe i zdrowotne. Policjanci bardzo szybko ustalili, że kobieta jest oszustką, a historia rodziny jest kompletnie zmyślona.
Mając na uwadze powyższą sytuację, pamiętajmy, że w okresie przedświątecznym może pojawić się więcej osób, które będą chciały wykorzystać ludzką wrażliwość i dobre serce. Nie dajmy się nabrać i bądźmy czujni w kontaktach z osobami zbierającymi datki lub prowadzącymi zbiórki pieniędzy na nieistniejące organizacje pozarządowe. Pamiętajmy również, że do pomocy bezdomnym i biednym są wyznaczone odpowiednie instytucje, które zaopiekują się takimi osobami.

Warto wiedzieć, że prowadzenie zbiórek pieniędzy jest możliwe przez stowarzyszenia, fundacje czy komitety powoływane w związku z realizacją konkretnego celu. Taka zbiórka musi być zgłoszona, a informacja o jej trwaniu ogłoszona na ogólnopolskim portalu zbiórek publicznych MSWiA zbiorki.gov.pl. Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator, jest zapewnienie osobom prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających imię i nazwisko osoby zbierającej pieniądze oraz informacje o nazwie, celu, organizatorze i numerze zbiórki publicznej.

Źródło: KPP w Złototryi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *