Od 1 października w drogę bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC; minister cyfryzacji w piątek podpisał komunikat w tej sprawie. Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, uchwalona 9 maja br.

                                                                                                    Fot.PAP/M.Obara

Kierowcy nie muszą wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Ministerstwo podało, że prowadzący pojazd po 1 października nadal będzie musiał mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Być może – zwłaszcza w okresie przejściowym – spotka się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy wówczas poinformować, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, domu itp. Podczas kontroli policja, Inspekcja Transportu Drogowego, czy straż miejska będzie mogła w Centralnej Ewidencji Pojazdów, będącej częścią bazy CEPiK, sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego. Dowód rejestracyjny nadal będzie obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności, m.in. w stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

W bazie CEPiK można sprawdzić ilość punktów karnych (na www.obywatel.gov.pl), stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną, również na www.obywatel.gov.pl). Korzystając z usługi „Mój Pojazd” można również sprawdzić wszystkie dane, jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *