Prestiżowe wyróżnienie dla władz miasta za rozwój infrastruktury stadionowej

Należący do miejskiego samorządu piłkarski stadion w Legnicy zbiera kolejne laury, czego dopełnieniem był tegoroczny awans grającego na nim klubu do ekstraklasy.
                                                                                         fot.: UM Legnica

Polski Związek Piłki Nożnej przyznał właśnie władzom Legnicy wyróżnienie za rozwój infrastruktury stadionowej i za „skuteczne działania” na jej rzecz (wręczono je podczas Konferencji „Bezpieczny Stadion” w Kielcach).

To kolejne wyróżnienie dla miejskiego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego w Legnicy. Wcześniej, także w tym roku, w rankingu Polskiego Związku Piłkarzy po raz drugi z rzędu zawodnicy za najlepszą murawę uznali tę w Legnicy. Legnicki stadion uznawany był także za najbezpieczniejszy w 1 lidze.

W tym roku grający na nim piłkarski klub Miedź Legnica (samorząd miejski jest jego „partnerem strategicznym”) awansował po raz pierwszy w swej historii do ekstraklasy. – Cieszę się, że nasz stadion miał znaczący wpływ na sukcesy Miedzi Legnica. Tworzyliśmy coraz lepsze warunki do gry i treningu dla klubu i komfort dla kibiców. Dzisiaj warunki te są jeszcze doskonalone, dopieszczane i unowocześnianie – mówił wówczas prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. 

Jak powstawał legnicki stadion? W 2004 r. opracowany został projekt wraz z koncepcją. Do 2009 r. zbudowane zostały cztery trybuny, które mogą pomieścić ok. 6200 osób. Zadaszono jedną z trybun. Stadion spełniał wszelkie wymogi do rozgrywania meczów w 1 lidze.

W 2011 roku zakończono budowę boisk bocznych wraz z bieżniami lekkoatletyczną i rzutniami. Powstała tam baza treningowa i miejsce do rozgrywania różnych imprez, jak chociażby mistrzostw łuczniczych.

Kolejnym etapem było zainstalowanie w 2013 r. oświetlenia. W 2016 r. położono wysokiej jakości podgrzewaną murawę boiska, a w minionym roku zadaszono trzy pozostałe trybuny. W ramach tej inwestycji zamontowano także m.in. nowe nagłośnienie i nowy system monitoringu.

W tym roku modernizacja stadionu była kontynuowana. Prace objęły m.in. unowocześnienie kabin komentatorskich, powiększenie systemu monitoringu (liczy on obecnie liczy 30 kamer), odnowienie szatni i instalację systemu TRACAB, składającego się z sześciu kamer, dzięki któremu widzowie mogą obejrzeć różne statystyki meczowe w atrakcyjnej formie graficznej.

Budowa legnickiego stadionu w latach 2004 – 2009 kosztowała około 35 mln zł, z czego ok. 3 mln zł to dofinansowanie. Wraz z późniejszymi inwestycjami, w tym budową boisk i stadionu lekkoatletycznego, koszt wyniósł ok. 50 mln zł.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *