Profesja uwarzyła historyczny browar Odra

Browar Profesja z Wrocławia, należący do Mazurskiej Manufaktury S.A., wskrzesił historyczne, lokalne piwo Odra. Zakład zrealizował właśnie pierwszy rozlew, który trafi do lokalnych sklepów i na regionalne akcje w ogólnopolskich sieciach handlowych.

Piwo Odra było niegdyś warzone w Browarach Mieszczańskich, które po ponad 100-letniej historii zakończyły działalność w 1996 roku. Wskrzeszenie historycznej marki, którą z pewnością pamiętają starsi mieszkańcy Wrocławia, stało się możliwe dzięki objęciu 100 proc. udziałów Browaru Profesja przez Mazurską Manufakturę SA, która równocześnie odkupiła prawa do marki Odra. Odtworzenie historycznej receptury i rozpoczęcie warzenia we wrocławskich zakładach jest naturalną konsekwencją zapowiedzi nowego właściciela, który pragnie budowa

silną pozycję producenta piw na rynku lokalnym poprzez reaktywację znanych, regionalnych brandów.

– Cztery miesiące po rozpoczęciu współpracy z Browarem Profesja mogę już z pełnym przekonaniem ogłosić, że rewitalizacja lokalnego piwa Odra stała się faktem. Wszystko, od odtworzenia receptury, przez doposażenie zakładu, po pierwsze warzenie, dokonało się w ekspresowym tempie. Cały zakład, w tym nasi piwowarzy stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu wrocławianie odzyskali lokalną markę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Nam pozostaje ruszyć z produkcją na pełnych obrotach – mówi Jakub Gromek, prezes Mazurskiej Manufaktury S.A.

Na sam początek rozlane zostało piwo Odra Pils oraz Odra Marcowe. Pierwsze partie zostaną rozdystrybuowane do lokalnych sklepów oraz ogólnopolskich sieci handlowych na regionalne akcje promocyjne. W planach jest również trzecia wersja Odra Special.

Wrocławski browar Profesja został założony w 2015 roku przez miłośników piwa i doświadczonych piwowarów domowych. W listopadzie 2021 roku, 100 proc. udziałów spółki objęła Mazurska Manufaktura S.A. Przedstawiciele Mazurskiej Manufaktury podkreślali wówczas, że przejęcie Browaru Profesja to dla Spółki przede wszystkim okazja do rozwoju atrakcyjnego segmentu piw kraftowych. Niezależnie, poza produkcją lokalnego piwa Odra, specjalizacją wrocławskiego zakładu stanie się również produkcja piw bezalkoholowych lokalnych marek, należących do spółki Mazurska Manufaktura SA, w tym m.in.: Jurand, Krak oraz Bractwo.

Wsparcie Muzeum Browarów Nie.Zapomnianych

Mazurska Manufaktura SA, która w minionym roku odzyskała prawa do 11 historycznych lokalnych marek, zapowiedziała projekt „Muzeum Browarów Nie.Zapomnianych”. Wystawa będzie poświęcona historycznym browarom i markom, których lokalna produkcja została wskrzeszona. Otwarcie muzeum zapowiedziano na czerwiec bieżącego roku w zakładach w Szczytnie.

W związku z tym, Browar Profesja prosi lokalnych mieszkańców o wsparcie w aranżacji wystawy poświęconej browarowi Odra. Szczegóły dostępne na http://browaryniezapomniane.pl/ oraz na fanpage’u Browary Nie.Zapomniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *