Od 2013 roku BWA Wrocław w ramach idei Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH prowadzi program dwustronnych rezydencji skierowany do artystów sztuk wizualnych, oferując im możliwość twórczego pobytu zagranicą. Najbliższa rezydencja współorganizowana jest we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Miejscem życia i pracy amerykańskiego artysty staną się galerie BWA Wrocław (Studio i SiC!) oraz pracownie Akademii.
Ben Wright/mat.pras.
Na zaproszenie kuratorek projektu Joanny Stembalskiej oraz Dominiki Drozdowskiej (BWA Wrocław) oraz Marzeny Krzemińskiej-Baluch (ASP Wrocław) we wrześniu do Wrocławia przyjedzie Ben Wright. To jeden z najbardziej progresywnych artystów działających w szkle, a także kurator i dyrektor do spraw edukacji w prestiżowej instytucji Urban Glass w Nowym Jorku. Tym razem projekt rezydencyjny potrwa aż do następnego roku – po jesiennym pobycie w lutym 2019 przygotowana zostanie wystawa Wiwisekcja w galerii SiC! oraz powstanie instalacja zewnętrzna przy galerii Studio na podwórku ul. Ruskiej 46a.
Wiwisekcja jest formatem pracy amerykańskiego artysty Bena Wrighta. Jest formą przeładowanej instalacji site specific, która odzwierciedla przytłaczający szereg luźno połączonych emocji, idei i pytań. Angażując wszystkie zmysły, powoduje u odbiorcy przesyt informacyjny. Jest to celowa i przemyślana strategia artystyczna Wrighta, który wierzy, że dzięki temu widz ma szansę na skrócenie drogi w odczuwaniu czy też refleksji na temat dzieła sztuki. Termin „wiwisekcja” dosłownie znaczy wycięcie kawałka mózgu lub żywej tkanki. W tym wypadku wiwisekcji podawany będzie sam artysta. Podczas rezydencji w Polsce Ben Wright udostępni swój kolejny „kawałek mózgu”, jakże inny od poprzednich odsłon tego projektu, gdyż będzie wynikał z dyslokacji w czasie i przestrzeni, połączonej ze zgłębianiem polskiej kultury i jego amerykańskiego pochodzenia. Ostateczny efekt instalacji będzie wypadkową wpływu, jaki wywrą na nim ludzie, miejsca, idee czy też otaczająca go historia, kultura miasta i regionu.
Ben Wright oprócz swoje artystycznego i edukacyjnego doświadczenia jest również z wykształcenia biologiem. W jego praktyce artystycznej sztuka zawsze idzie w parze z nauką. Podczas rezydencji artysta zamierza skupić się również na idei „gatunków inwazyjnych” w kontekście współczesnego świata, gdzie zwierzęta, rośliny, nasiona, języki, a nawet jedzenie migrują po świecie jak nigdy przedtem. Artysta zgłębi ten temat z biologicznej perspektywy, co stanie się impulsem i metaforą do poruszenia tak bardzo aktualnego tematu przepływu imigrantów i uchodźców w kontekście sztucznych i nierealnych granic. Czy sam artysta na rezydencji staje się gatunkiem inwazyjnym, który realizuje dziwne prace na innej, nieznanej mu ziemi? To również stanie się jednym z wielu pytań, jakie podczas wiwisekcji Wright zada sobie na rezydencji we Wrocławiu.
kuratorki projektu: Dominika Drozdowska, Marzena Krzemińska-Baluch, Joanna Stembalska
organizatorzy: BWA Wrocław, ASP Wrocław
Ben Wright – biolog, artysta, kurator i edukator kształcący się w licznych szkołach artystycznych, m.in.: w Pilchuck Glass School, Penland School of Craft i University of the Arts w Filadelfii. Dyrektor ds. Edukacji w Urban Glass w Nowym Jorku. Jego wykształcenie w dziedzinie biologii silnie zaznacza się w jego pracach, które głęboko zagłębiają się w relację między ludźmi a ich środowiskiem. Wykorzystuje interaktywne instalacje, by angażować wszystkie zmysły widza i wypełniać lukę między sztuką a nauką.
rezydencja: wrzesień 2018
wystawa i instalacja zewnętrzna: luty 2019