Surya znaczy „słońce”

Niezwykła uroczystość odbyła się 20 sierpnia we wrocławskim zoo. Wyjątkowy gość – Nugraha Mauludiah, ambasador Indonezji w Polsce wraz z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem i Radosławem Ratajszczakiem prezesem zoo, oficjalnie nadali imię urodzonej w maju tygrysicy sumatrzańskiej. Uroczystości towarzyszyły również rozmowy o współpracy Wrocławia z Indonezją oraz działalność ochronna zoo w tamtym rejonie świata. Przyglądały się temu tygrysy – Nuria i bohaterka dnia – Surya.

Ambasador Indonezji w Polsce Nugraha Mauludiah otrzymała pamiątkę z okazji urodzin tygrysicy sumatrzańskiej w naszym zoo

– Kiedy dowiedziałam się o narodzinach tygrysa sumatrzańskiego w tym zoo byłam bardzo szczęśliwa – mówiła ambasador Indonezji Siti Nugraha Mauludiah. – Powiedziałam moim współpracownikom, że musimy tu przyjechać i zobaczyć malucha. Dziękuję za tę możliwość i za możliwość udziału w uroczystości nadania imienia. Surya oznacza w języku indonezyjskim „słońce” , a słońce to nie tylko światło i ciepło, to przede wszystkim życie. Dodam, że ten rok jest wyjątkowy, ponieważ obchodzimy 65. rocznicę nawiązania kontaktów dyplomatycznych między naszymi krajami – Polską i Indonezją. Uważam, że narodziny tygrysa sumatrzańskiego we wrocławskim zoo dodają tym obchodom świetności – dodała ambasador.

Tygrys sumatrzański to endemiczny gatunek wyspy Sumatra należącej do Indonezji i jest krytycznie zagrożony w środowisku naturalnym. Optymiści szacują, że zostało 600 osobników, pesymiści – że 200. Dlatego hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne na całym świecie, a koordynuje je Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA). Celem programu jest zbudowanie silnej i bezpiecznej liczebnie populacji hodowlanej, która uchroni gatunek przed całkowitym wymarciem. Zatem dla przetrwania gatunku narodziny tygrysa sumatrzańskiego we wrocławskim zoo, to ważne wydarzenie. Ważne nie tylko dla ogrodów zrzeszonych w WAZA, ale również dla ojczyzny tego gatunku.


Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, podkreślał znaczenie zoo dla gospodarki miasta, a także docenił rozwój i sukcesy hodowlane. – Na narodziny tygrysa sumatrzańskiego we Wrocławiu przyszło nam czekać aż 20. lat i niezmiernie się cieszę, że doszło do tego w rocznicę stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Indonezję. Cieszę się też, że na spotkanie z Suryą przyjechała ambasador Republiki Indonezji w Polsce. Mówię o tym też dlatego, że wbrew pozorom całkiem sporo łączy nas z tym odległym krajem wyspiarskim, bo realizujemy wspólnie wiele projektów, w tym dzięki zoo, projekty ochrony zwierząt tam żyjących. Mam nadzieję, że narodziny Suryi, to nie tylko prezent na rocznicę relacji dyplomatycznych naszych krajów, ale też dobry talizman, który sprawi, że nasze stosunki z roku na rok będą coraz bardziej intensywne i wspólnych projektów będzie jeszcze więcej.
Prezydent zapowiedział również Tydzień Indonezji – wydarzenie promujące indonezyjską kulturę, sztukę, kuchnię i historię.

Na końcu głos zabrał gospodarz – prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak. – To dla nas niezwykle ważne święto, ponieważ dotyczy jednego z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na kuli ziemskiej, który występuje tylko na określonym terenie – wyspie Sumatra. Jeśli stamtąd zniknie, otrzyma status wymarłego w naturze, a jedyną szansą na przetrwanie gatunku będą ogrody zoologiczne. Trzeba wiedzieć, że Indonezja to drugi pod względem bogactwa bioróżnorodności kraj na świecie. Na około 13 tysiącach wysp żyje bardzo wiele gatunków endemicznych, które nie występują nigdzie więcej i którym grozi wymarcie. W naszym zoo mieszka zaledwie kilka z nich – tygrys sumatrzański, pantera mglista, banteng, kuskus niedźwiedzi, dzioborożec palawański, kanczyl filipiński, szpak balijski, czy waran z Komodo. Jednak nie ograniczamy się w ochronie tylko do hodowli zachowawczej tu na miejscu, bo wspieramy również ochronę sześciu gatunków w środowisku naturalnym, czyli tam na miejscu, w Indonezji. Czynimy to od lat i mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać między innymi dzięki dzisiejszej wizycie Pani Ambasador.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *