Galeria pod Plafonem: wszystkie wizerunki Adama Mickiewicza

Wszystkie fotograficzne wizerunki Adama Mickiewicza * Szczegóły wyglądu zewnętrznego ze wspomnień o Poecie. * Zdjęcia dzieci, wnuków, prawnuków (do dziś). * Zygmunt Krasiński u „dagierotyparza”. * Fotograf Mickiewicza na obrazie Matejki.  * Potomek wieszcza autorem powieści erotycznych. * Prawnuk Mickiewicza podejrzany o szpiegostwo (dokumenty z esbeckiej teczki).

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu przygotowała – dla uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza (urodził się w Wigilię, 24 grudnia 1798 r.) – wystawę, na której zostaną pokazane wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem.

Będą im towarzyszyły fragmenty wspomnień krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp. Znaleźć w nich można wiele zaskakujących i intrygujących detali.

Oprócz fotografii Mickiewicza będzie można obejrzeć zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków Marii Goreckiej (najstarszej córki) – prapraprawnuków i praprapraprawnuczki Poety. Wśród nich jest kilka znaczących postaci, takich jak syn Władysław (mimo wielkich zasług dla polskiej kultury, jego działalność budzi kontrowersje), prawnuk Georges Gorecki-Avronsart, znany dziennikarz francuski, któremu peerelowska Służba Bezpieczeństwa założyła teczkę, zarzucając prowadzenie działalności wywiadowczej, czy wreszcie Louis-Charles Royer, prawnuk o zdolnościach literackich, ale spełniający się w szczególnej (raczej podrzędnej) dziedzinie piśmiennictwa, był bowiem autorem kilkudziesięciu powieści o tematyce erotycznej.

Na wystawie znajdą się też fotografie Zygmunta Krasińskiego, który opisał swoją wizytę u – jak go nazwał – dagierotyparza: „Siedziałem na słońcu przed kamerą obskurną pół minuty. Światło mi dokuczało, więc wyraz moich oczu pełen bólu był i walki”. Będą portrety Cypriana Kamila Norwida, który tłumaczy pięknym wierszem, dlaczego sfotografował się w konfederatce. Osobne miejsce na wystawie zajmie postać Michała Szweycera, towiańczyka, który był autorem prawie wszystkich dagerotypów i fotografii Mickiewicza. Ciekawe, że chociaż jedyne zdjęcie przedstawiające popiersie Szweycera zostało potomnym tylko na niewielkiej reprodukcji w „Tygodniku Illustrowanym”, to jego oblicze i tak jest znane, choć większość ludzi oglądających słynny obraz „Kazanie Skargi”, nie wie, że to właśnie on pozował Janowi Matejce do postaci narodowego kaznodziei.

Niewielki druczek, który będzie towarzyszył wystawie będzie, mamy nadzieję, pomocny oglądającym, bo znajdzie się w nim drzewo genealogiczne rodziny Mickiewiczów.

Przygotowanie ekspozycji było możliwe dziękiwspółpracy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w którego zbiorach znajduje się większość prezentowanych fotografii. Skorzystano również ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polony.

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich na wernisaż, który odbędzie się 11 stycznia 2019 r., o godz. 17.30 w Galerii pod Plafonem (Wrocław, Rynek 58).

Wstęp wolny!

Wystawa będzie czynna do 9 marca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *