Laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest zdobywczynią Nagrody Nobla!

Dziś (8.10.2015) w Sztokholmie, decyzją Komitetu Noblowskiego Swietłana Aleksijewicz zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jury noblowskie uzasadniło swoją decyzję pisząc, że przyznaje nagrodę „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”.  Decyzja komitetu w Sztokholmie świadczy o sile literatury Europy Środkowej, co Wrocław dostrzegł znacznie wcześniej przyznając autorce największą nagrodę literacką w Polsce – powiedział Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia      

Swietłana Aleksijewicz – pisarka i dziennikarka narodowości białorusko-rosyjsko-ukraińskiej, tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych międzynarodowych nagród. Specjalizuje się w literackich reportażach.
W 2011 roku została laureatką Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, za powieść „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Opowiada ona historie kobiet, które walczyły w drugiej wojnie światowej przeciw Niemcom. Rosjanki, Białorusinki, Ukrainki były na pierwszej linii frontu, walczyły i ginęły ramię w ramię z mężczyznami. Były zwiadowczyniami, dywersantkami. Po wojnie ich poświęcenie i ofiara zostały umniejszone, zlekceważone i zapomniane. Swietłana Aleksijewicz przywraca pamięć o tamtych kobietach, przypomina ich cierpienia i wyrzeczenia.

We Wrocławiu Swietłana Aleksijewicz jest znana i ceniona. Na podstawie jej książki „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Natalia Sołtysik zrealizowała spektakl „Walentina. The last human dog” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *