Powiedz mi co jesz, a powiem Ci skąd jesteś

Po raz dziewiąty uczniowie regionalnych szkół gastronomicznych zmierzyli się w Dolnośląskim Konkursie Produktów Regionalnych „Powiedz mi co jesz, a powiem Ci skąd jesteś”.

Konkurs odbył się 27 listopada w w Zespole Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Uczestniczyło w nim 10 zespołów ze szkół: Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie, Zespół Szkół Nr 1 w Świdnicy, Zespół Szkół Nr 7 imienia Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu, Zespól Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 im. Stanisława Staszica w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, Zespół Szkół Nr 3 we Wrocławiu, Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu (2 zespoły).

Zadaniem uczestników było przygotowanie przystawki i dania głównego. Produktami głównymi do ich sporządzenia były : na przystawkę – ser kozi dojrzewający młody naturalny z gospodarstwa ekologicznego „Kozia Łąka” , jabłka z „Maciejowego Sadu”, miód akacjowy lub rzepakowy„Spiżarnia Miodowa”; Na danie główne – piersi z kaczki, kasza gryczana z „Doliny Gryki”, borowiki mrożone „Runoland”.

W konkursie zwyciężyli uczniowie gospodarza imprezy ZSG we Wrocławiu: Emilia Czyrko (kl. 3 Gb) i Marcin Niezgoda (kl. 4 Ga).

Najlepsze potrawy to przystawka: praliny z sera koziego/musztarda gruszkowo-jabłkowa/siano z jabłek/dynia sous vide/kompresowany szczaw oraz danie główne: kaczka sous vide/sos żurawinowy/mus z borowika/puree z topinamburu/gołąbek z kaszą i ryżem/popcorn z kaszy/borowik na maśle .

W jury zasiedli mistrzowie kulinarni: Mariola Monczak – szef kuchni restauracji „Pod Papugami”, Zbigniew Koźlik – szef kuchni hotelu HP Park Plaza, Grzegorz Pomietło – szef kuchni hotelu Art Hotel.

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

[WRGF id=12512]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *