Już niedługo w ofertach banków pojawią się bezpłatne podstawowe rachunki płatnicze (PRP). Redakcja Bankier.pl sprawdziła i porównała faktyczne cenniki opłat związanych z ich prowadzeniem w 8 bankach.
Zgodnie z ustawą,podstawowe konta mają pojawić się w ofertach banków do 8 sierpnia. W jej treści określono również, jakie usługi muszą znaleźć się w darmowym pakiecie. Należą do nich:
- prowadzenie konta i obsługa karty debetowej,
- bezpłatnie będzie można wykonać również 5 pierwszych w miesiącu transakcji płatniczych i 5 transakcji w bankomatach/wpłatomatach nienależących do banków,
- za darmo będziemy też mieć wszystkie transakcje w bankomatach własnych banku.
Po przekroczeniu tych limitów banki mogą ustalić opłaty nieprzekraczające opłat stosowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy dla tego typu transakcji, w ramach innych typów rachunków dostawcy. Opłat możemy spodziewać się także w przypadku transgranicznych operacji płatniczych.
Serwis Bankier.pl przeprowadził sondę na trzy tygodnie przed obowiązkiem wprowadzenia ofert PRP, z której wynika, że większość banków czeka do ostatniej chwili z wdrożeniem nowego typu rachunku. Warunki cenowe podało tylko 8 z nich.
Po wyczerpaniu puli bezpłatnych transakcji płatniczych we wszystkich ankietowanych bankach przelewy internetowe pozostaną bezpłatne. Opłaty pojawią się natomiast w przypadku przelewów realizowanych w placówkach. Wyjątkiem jest mBank, który nie będzie pobierał za taką operację opłaty. W mBanku oraz Nest Banku do darmowej puli operacji będzie ponadto wliczany przelew SEPA. Opłaty pojawią się natomiast w przypadku przelewów ekspresowych – banki traktują takie zlecenie jako usługę premium. Trzeba też będzie płacić za korzystanie z wpłatomatów i bankomatów obcych sieci (po wyczerpaniu puli 5 bezpłatnych operacji). Tu wyjątkami są z kolei Nest Bank i Citi Handlowy.
źródło: Bankier.pl