E-commerce w Polsce

Granice pomiędzy światem fizycznym a cyfrowym, coraz częściej się zacierają. Takie zjawisko niejako zmusza firmy do inwestycji w e-marketing, ponieważ tego wymaga sytuacja na rynku. Prognozy specjalistów są jednoznaczne – wzrosną wydatki na nowe technologie, dedykowane potrzebom marketingowym, ale wraz z nimi… zyski!

Rozwój rynku e-commerce

Nowe technologie mogą zwiększyć sprzedaż nawet o 30 procent – tak uważa ekspert agencji PR z Wrocławia, Bartosz Zieliński. Dodaje, że wysokie zyski będą łączyć się z większymi wydatkami na Internet. Jego prognozy pokrywają się z założeniami ekspertów z Doliny Krzemowej. Ich zdaniem suma wydatków wyniesie nawet 120 miliardów dolarów rocznie. Przychody będą jednak znacznie większe. “Biorąc pod uwagę prognozy z USA, które przewidują, że w 2021 roku przychody z handlu elektronicznego w Stanach osiągną poziom 4,9 bilionów dolarów, jest to rynek wart inwestowania” – zaznacza Bartosz Zieliński z agencji Commplace.

E-commerce w Polsce

Dane zza oceanu robią wrażenie. Jak przekładają się na Polski rynek? W naszym kraju usługi e-commerce znajdują się w początkowym stadium rozwoju, jednak ze statystyk wynika, że szybko gonimy Stany Zjednoczone i Europę Zachodnią. W 2017 roku w Polsce tylko 10 procent przedsiębiorstw (zatrudniających minimum 10 osób) prowadziło sprzedaż elektroniczną. Wskaźnik ten w innych krajach Europy Zachodniej dochodził nawet do 30%. Rok 2019 ma być punktem przełomowym dla usług e-commerce, ze względu na duże zainteresowanie odbiorców i ich pozytywne opinie. Według raportu “E-commerce w Polsce 2018” aż 26 procent badanych (w 2017 roku było ich jedynie 14 procent) uważa, że zakupy online są bezpieczne, natomiast prawie połowa z nich (49 procent) postrzega je jako nieskomplikowane i łatwe. “Wszystkie te dane prowadzą wprost do wniosku, że w 2019 roku nawet mniejsze marki będą zwiększały nakłady na wzmocnienie lub w ogóle rozpoczęcie działania w Internecie” – podkreśla Bartosz Zieliński.

Skuteczna sprzedaż online

W nieustannie zmieniającym się środowisku e-commerce firmy muszą coraz bardziej starać się, aby zwiększyć sprzedaż. Na skuteczny obrót online niewątpliwy wpływ ma umiejętne wykorzystywanie narzędzi reklamy, a także doświadczenie. Rozwój strategii i taktyk sprzedaży internetowej na pewno się opłaci. “Szacunki wskazują, że zainteresowanie usługami e-commerce będzie w naszym kraju tak ogromne, że Polska znajdzie się na czele rankingu dt. dynamiki wzrostu usług e-commerce wyprzedzając pod tym względem Niemcy oraz Francję. To dobra wiadomość dla rodzimego rynku e-commerce” – komentuje Bartosz Zieliński z Commplace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *