W ZUS-ie porozmawiasz w języku migowym

ZUS.miganieOsoby niedosłyszące lub głuchonieme nie muszą bać się wizyty w dolnośląskim ZUS. Swoją sprawę załatwią „rozmawiając” w języku migowym. W każdym z oddziałów jest specjalne stanowisko obsługiwane przez osobę, która zna język migowy. Osoby niesłyszące mogą się z nimi porozumieć zarówno w języku migowym PJM (Polski Język Migowy) jak i w SJM (System Językowo-Migowy). Tylko w 2015 r. około 3,4 tys. niesłyszących klientów w całej Polsce skorzystało z tej możliwości.

– Osoby głuche, które nie wiedzą, że w urzędzie jest tłumacz języka migowego, przychodzą razem z osobą, która umożliwi im komunikację z urzędnikiem. Dlatego warto żeby każda instytucja informowała o tym, że ma własnego tłumacza języka migowego, w jaki sposób uzgodnić z nim termin spotkania, kiedy i w jakich godzinach czynny jest urząd – mówi Ewa Wiśniewska z Wydziału Ubezpieczeń i Składek w Referacie ds. Orzecznictwa wrocławskiego ZUS, która zna język migowy. – Te podstawowe informacje najlepiej zamieścić na stronie internetowej w formie nagrania video w języku migowym, bo właśnie takich wizualnych informacji szukają osoby niedosłyszące a nie tekstu – dodaje Ewa Wiśniewska.

– We Wrocławiu język migowy znają pracownicy sali obsługi klienta zarówno w oddziale przy ulicy Pretficza jak i w inspektoratach. mówi Antoni Malaka Dyrektor Oddziału ZUS we Wrocławiu. – Na salach obsługi do dyspozycji osób niedosłyszących są wyraźnie oznakowane stoiska, przy których pracują osoby znające język migowy.

Takie same stanowiska są przygotowane dla niedosłyszących klientów ZUS w Oddziale w Wałbrzychu i Legnicy. Osoba niedosłysząca zanim wejdzie na salę obsługi wybiera na dyspenserze „przycisk z uchem” i do ręki dostaje numerek bezpośrednio kierujący ją do właściwego stanowiska, przy którym „porozmawia” w języku migowym z pracownikiem ZUS.

Sprawy, z którymi przychodzą do ZUS osoby niesłyszące są bardzo różne, w większości wystarcza pomoc pracownika przeszkolonego w zakresie komunikacji w języku migowym, ale bywają sprawy tak skomplikowane, że wymagają dużo większych umiejętności w tym zakresie, dlatego od kwietnia tego roku Zakład uruchomił wideotłumaczenie. Jeżeli podczas obsługi klienta niesłyszącego zaistnieje konieczność wsparcia przez osobę posiadającą biegłą umiejętność tłumaczenia na język migowy, wówczas rozmowę przejmie wykwalifikowany pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (COT) i będzie ją prowadził za pośrednictwem komputerowego programu do wideokonferencji. Dodatkowo pracownik COT będzie miał bezpośrednią „słuchawkową” łączność z pracownikiem sali obsługi klienta.

ZUS od dawna podnosi standardy obsługi osób niesłyszących, niewidomych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Budynki ZUS na Dolnym Śląsku oraz sale obsługi klienta są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do budynków prowadzą podjazdy, czynne są windy dla osób jeżdżących na wózkach. – W inspektoracie przy ulicy Litomskiej zamontowaliśmy automatycznie otwierające się drzwi, żeby osoby niepełnosprawne nie miały kłopotów z wejściem do budynku – zapewnia Dyrektor Antoni Malaka.

We wszystkich dolnośląskich placówkach ZUS są kolorowe kąciki z zabawkami i kredkami dla dzieci, które towarzyszą rodzicom podczas wizyty w Zakładzie. W planie jest udostępnienie także miejsc do karmienia dzieci piersią. O tym, że ZUS jest przyjazny zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i osób z małymi dziećmi świadczy fakt, że został wpisany przez Fundację TUS na listę miejsc przyjaznych dla osób niepełnosprawnyc a wrocławski Inspektorat przy ulicy Litomskiej został oznaczony jako miejsce przyjazne dla dzieci przez portal www.miejscadzieci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *